Fellowes LX840 Half Strip EasyPress Stapler White – 105 Staple Capacity – Half Strip – White
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Desktop Stapler |
| Stapler Type | Half Strip |
| Product Color | White |
| Product Material | Metal |
| Staple Capacity | 105 |
| Country Of Origin | China |
| Height | 3.2" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX840 |
| Product Name | LX840 Half Strip EasyPress Stapler White |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 5011501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Engineered to be effortless and designed to be seen, this LX series stapler is built with quality, durability and function in mind. LX840 EasyPress Half Strip Stapler features Microban antimicrobial technology to help prevent bacteria growth for an added level of protection. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time. EasyPress technology offers easy stapling up to 25 pages using 1/4" staples. Each staple clinches flat for a neat, professional finish and easy stacking of multiple stapled documents. Low-staple indicator lets you quickly see when staples are running low. Ergonomic design provides a comfortable stapling experience. Durable stapler holds a half strip of staples and is perfect for home or office use. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1071552820.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |









