Fellowes Lx820 – Classic Full Size Desktop Stapler – White
Login to View Prices
Fellowes LX820 – Classic Full Size Desktop Stapler – White – White
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Desktop Stapler |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Height | 2.1" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 6.5" |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | LX820 |
| Product Name | LX820 – Classic Full Size Desktop Stapler – White |
| Product Line | Classic |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 5011401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With Microban antimicrobial technology, jam-free performance and easy tacking, the LX820 Classic Stapler is the stapler everyone will want to borrow. It is treated with Microban antimicrobial technology to help prevent bacteria and works 24/7 for an added level of product protection. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time. Stapler fastens up to 20 sheets at a time with 1/4" staples (not included) and delivers a standard clinch. It opens easily for tacking materials to bulletin boards, or rotate the anvil for temporary pinning. Perfect for home or office, it is built to last and made of premium metal. Stapler holds full strip of staples and features a low-staple indicator. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1071552818.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |














