Fellowes Lotus™ Dual Monitor Arm Kit – 2 Display(s) Supported – 27″ Screen Support – 26 lb Load Capacity – 1 Each
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Additional Warranty Informati | <p>3-Year</p> |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Number Of Displays Supported | 2 |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16.5" |
| Width | 28.5" |
| Depth | 5.5" |
| Maximum Load Capacity | 26 lb |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | Lotus Dual Monitor Arm Kit |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | Lotus |
| Manufacturer Part Number | 8042901 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lotus Dual Monitor Arm Kit is compatible with the Fellowes Lotus Sit Stand Workstation that raises monitors to an optimal viewing height to prevent neck strain and free up valuable work space. Monitor arm is easy to mount via grommet hole, allowing quick setup. Height adjusts up to 16" above the top surface of the Lotus Sit Stand Workstation with a reach of 12-1/2". Each arm holds a monitor up to 27" and 13 lb. Metal dual-monitor arm meets VESA mounting standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 4.98 lb |










