ES ROBBINS EverLife Rectangular Chair Mat – Pile Carpet – 60″ Length x 46″ Width x 0.38″ Thickness – Rectangle – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | ES ROBBINS Corporation |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Mat Width | 2046-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.38" |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>MWBE</p> |
| Brand Name | ES ROBBINS |
| Features | Crack Resistant |
| Manufacturer | ES ROBBINS Corporation |
| Product Name | EverLife Rectangular Chair Mat |
| Product Line | Everlife |
| Application/Usage | Pile Carpet |
| Manufacturer Part Number | 128371 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rectangular, crystal-clear mat is designed to preserve and protect your loop or berber-style carpet up to 3/8" thick (including padding). Crystal Edge creates a smooth finished edge of superb clarity while providing effortless roll on/off mat. Exclusive, AnchorBar chairmat cleat system provides easy handling, long-lasting durability and a clean, modern look. Chairmat cleats hold mat firmly in place yet are gentle on carpet and fingers. Engineered for optimum clarity, high performance and a smooth effortless roll, thick vinyl mat is designed for heavy use to protect against wear and tear from chair casters. Mat offers an intermediate thickness of 110 mil.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
ES ROBBINS EverLife Rectangular Chair Mat – Pile Carpet – 60″ Length x 46″ Width x 1″ Thickness – Rectangle – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | ES ROBBINS Corporation |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 2046-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>MWBE</p> |
| Brand Name | ES ROBBINS |
| Features | Padded |
| Manufacturer | ES ROBBINS Corporation |
| Product Name | EverLife Rectangular Chair Mat |
| Product Line | Everlife |
| Application/Usage | Pile Carpet |
| Manufacturer Part Number | 124377 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With Greenguard Gold Certification for low chemical emissions, Everlife chairmat offers a healthier option contributing to better indoor air quality in your home or workplace. The most effective way to reduce indoor air pollution is to reduce or eliminate the sources of harmful chemical emissions. Use this chairmat to protect high-pile carpets up to 1" thick, including padding, from wear and tear. Rectangular chairmat provides all-day support for everyday office use. Choose a higher pile chairmat if usage is more than 8 hours or more than 200 lb. AnchorBar cleat system holds securely yet is gentle on carpet and fingers. Crystal Edge with polished look creates a smooth finished edge while providing effortless roll on/off mat. High-quality clear mat is Greenguard Certified for low chemical emissions to UL 2818.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
ES ROBBINS EverLife Rectangular Chair Mat – Pile Carpet – 60″ Length x 46″ Width x 0.25″ Thickness – Rectangle – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | ES ROBBINS Corporation |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Mat Width | 2046-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.25" |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>MWBE</p> |
| Brand Name | ES ROBBINS |
| Features | Straight Edge |
| Manufacturer | ES ROBBINS Corporation |
| Product Name | EverLife Rectangular Chair Mat |
| Product Line | Everlife |
| Application/Usage | Pile Carpet |
| Manufacturer Part Number | 120321 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rectangular, crystal-clear mat with a straight edge is designed to preserve and protect your low-pile carpet up to 1/4" thick (including padding). Exclusive, AnchorBar chairmat cleat system provides easy handling, long-lasting durability and a clean, modern look. Chairmat cleats hold mat firmly in place yet are gentle on carpet and fingers. Engineered for optimum clarity, high performance and a smooth effortless roll, thick vinyl mat is designed for heavy use to protect against wear and tear from chair casters. Mat offers a thickness of 98 mil.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
ES ROBBINS EverLife Rectangular Chair Mat – Pile Carpet – 60″ Length x 46″ Width x 1″ Thickness – Rectangle – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | ES ROBBINS Corporation |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 2046-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>MWBE</p> |
| Brand Name | ES ROBBINS |
| Features | Padded |
| Manufacturer | ES ROBBINS Corporation |
| Product Name | EverLife Rectangular Chair Mat |
| Product Line | Everlife |
| Application/Usage | Pile Carpet |
| Manufacturer Part Number | 124377 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>With Greenguard Gold Certification for low chemical emissions, Everlife chairmat offers a healthier option contributing to better indoor air quality in your home or workplace. The most effective way to reduce indoor air pollution is to reduce or eliminate the sources of harmful chemical emissions. Use this chairmat to protect high-pile carpets up to 1" thick, including padding, from wear and tear. Rectangular chairmat provides all-day support for everyday office use. Choose a higher pile chairmat if usage is more than 8 hours or more than 200 lb. AnchorBar cleat system holds securely yet is gentle on carpet and fingers. Crystal Edge with polished look creates a smooth finished edge while providing effortless roll on/off mat. High-quality clear mat is Greenguard Certified for low chemical emissions to UL 2818.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
ES ROBBINS EverLife Rectangular Chair Mat – Pile Carpet – 60″ Length x 46″ Width x 0.25″ Thickness – Rectangle – Vinyl – Clear
Additional information
| Brand | ES ROBBINS Corporation |
|---|---|
| Product Type | Chair Mat |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Mat Width | 2046-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Length | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Mat Thickness | 0.25" |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>MWBE</p> |
| Brand Name | ES ROBBINS |
| Features | Straight Edge |
| Manufacturer | ES ROBBINS Corporation |
| Product Name | EverLife Rectangular Chair Mat |
| Product Line | Everlife |
| Application/Usage | Pile Carpet |
| Manufacturer Part Number | 120321 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rectangular, crystal-clear mat with a straight edge is designed to preserve and protect your low-pile carpet up to 1/4" thick (including padding). Exclusive, AnchorBar chairmat cleat system provides easy handling, long-lasting durability and a clean, modern look. Chairmat cleats hold mat firmly in place yet are gentle on carpet and fingers. Engineered for optimum clarity, high performance and a smooth effortless roll, thick vinyl mat is designed for heavy use to protect against wear and tear from chair casters. Mat offers a thickness of 98 mil.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |




































