Duck Brand Basic Strength Duct Tape – 55 yd Length x 1.88″ Width – 6 mil Thickness – 3″ Core – Cotton Backing – 1 / Roll – Gray
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Duct Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 6 mil |
| Tape Strength | 18lb/in |
| Backing Material | Cotton |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Duck Brand |
| Durability | Water Proof |
| Features | Tearable |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | Basic Strength Duct Tape |
| Product Line | Duck Tape |
| Application/Usage | Seaming |
| Manufacturer Part Number | 1118393 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basic Strength Duck Tape Brand Duct Tape is the go-to tool for all your everyday fixes with its aggressive adhesion and easy-to-tear design. Trusted by homeowners and Do-it-Yourselfers (DIY) alike, it's a quick solution for holding, sealing and bundling. With a wide variety of uses around the home, office or construction site, Basic-strength tape is the perfect tool to have on hand for general repairs and DIY projects.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 55 yd |
| Tape Width | 1.88" |
Duck Brand Basic Strength Duct Tape – 55 yd Length x 1.88″ Width – 6 mil Thickness – 3″ Core – Cotton Backing – 1 / Roll – Gray
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Duct Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 6 mil |
| Tape Strength | 18lb/in |
| Backing Material | Cotton |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Duck Brand |
| Durability | Water Proof |
| Features | Tearable |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | Basic Strength Duct Tape |
| Product Line | Duck Tape |
| Application/Usage | Seaming |
| Manufacturer Part Number | 1118393 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basic Strength Duck Tape Brand Duct Tape is the go-to tool for all your everyday fixes with its aggressive adhesion and easy-to-tear design. Trusted by homeowners and Do-it-Yourselfers (DIY) alike, it's a quick solution for holding, sealing and bundling. With a wide variety of uses around the home, office or construction site, Basic-strength tape is the perfect tool to have on hand for general repairs and DIY projects.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 55 yd |
| Tape Width | 1.88" |
Duck Brand Basic Strength Duct Tape – 55 yd Length x 1.88″ Width – 6 mil Thickness – 3″ Core – Cotton Backing – 1 / Roll – Gray
Additional information
| Brand | Shurtech Brands |
|---|---|
| Product Type | Duct Tape |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Thickness | 6 mil |
| Tape Strength | 18lb/in |
| Backing Material | Cotton |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Duck Brand |
| Durability | Water Proof |
| Features | Tearable |
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Product Name | Basic Strength Duct Tape |
| Product Line | Duck Tape |
| Application/Usage | Seaming |
| Manufacturer Part Number | 1118393 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Basic Strength Duck Tape Brand Duct Tape is the go-to tool for all your everyday fixes with its aggressive adhesion and easy-to-tear design. Trusted by homeowners and Do-it-Yourselfers (DIY) alike, it's a quick solution for holding, sealing and bundling. With a wide variety of uses around the home, office or construction site, Basic-strength tape is the perfect tool to have on hand for general repairs and DIY projects.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Tape Length | 55 yd |
| Tape Width | 1.88" |










