Dixie Ultra&Reg Pathways 5-78 Heavyweight Paper Plates by Gp Pro
Login to View Prices
Dixie Ultra® Pathways 5-7/8″ Heavyweight Paper Plates by GP Pro – Pathways – Disposable – Microwave Safe – White, Brown, Gold, Multicolor – Paper Body – 125 / Pack
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Kitchenware Type | Plate |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Disposable | Yes |
| Pattern | Pathways |
| Dishwasher Safe | No |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Microwave Safe | Yes |
| Product Color | Multicolor |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 5.9" |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Round |
| Assembly Required | No |
| Height | 6.6" |
| Width | 6.2" |
| Certifications & Standards | USDA |
| Brand Name | Dixie Ultra® |
| Features | Grease Resistance |
| Length | 13.6" |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Pathways 5-7/8" Heavyweight Paper Plates by GP Pro |
| Product Line | Pathways |
| Manufacturer Part Number | SXP6WS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Heavyweight, small paper plates feature a Soak Proof Shield and unique multilayer design that is cut-resistant and helps keep grease from seeping through to the table or tray. Upscale design, Pathways, is based on nature's beauty. Size is perfect for side dishes or smaller portions. Each extra-strong plate is moisture-resistant, grease-resistant, cut-resistant and microwavable. WiseSize product offering provides a packaging solution for efficiency in your business. |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
| Weight (Approximate) | 6 lb |












