Deflecto Mounting Bar for Storage Box Organizer Canister – Aluminum
Login to View Prices
Deflecto Mounting Bar for Storage Box, Organizer Canister – Aluminum – 40 lb Load Capacity
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Mounting Bar |
| Product Color | Aluminum |
| Depth | 0.4" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Brand Name | Deflecto |
| Length | 22" |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Wall Mounting Bar – 22" |
| Device Supported | Organizer Canister |
| Manufacturer Part Number | 22773CR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wall-Mounting Bar features an easy-to-use design to make installation fast and simple. Durable aluminum construction is capable of holding up to 40 lb. to keep your supplies in a convenient location. This 22" mounting bar is designed for use with Deflecto Stackable Caddy Organizer Canisters and Interlocking Single Tilt Bins (each not included) to store a variety of essential items in one place.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>Wall Mounting Bar – 22"</li> <li>Screws</li> <li>Anchors</li> </ul> |














