Deflecto AntiMicrobial Jumbo Magazine File – Black – Polystyrene
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Magazine File |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polystyrene |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 3.9" |
| Depth | 10.4" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | AntiMicrobial Jumbo Magazine File |
| Manufacturer Part Number | 63907 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Store your A4-size documents, magazines, books and folders in this Antimicrobial Jumbo Magazine File. Extra-wide design holds two-ring binders for simple organization of large documents. Vertical publication storage provides a quick view of contents. Easily retrieve files by using the back finger holes. Magazine file keeps your desk and office space clutter-free and organized. Sustainable, clean file holder is an ideal organizational solution for busy professionals, students, teachers or at-home workers. SteriTouch, an antimicrobial agent, prevents the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew to protect the file holder from degrading.</p> |
| Weight (Approximate) | 10.08 oz |













