Dax Contemporary Document Frame

Login to View Prices
DAX Contemporary Document Frame – 12.25″ x 15.30″ Frame Size – Holds 11″ x 14″ Insert – Rectangle – Horizontal, Vertical – 1 Each – White
Additional information
| Brand | Burnes Home Accents |
|---|---|
| Product Type | Document Frame |
| Insert Height | 14" |
| Insert Width | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Frame Depth | 1.70" |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Frame Width | 12.25" |
| Frame Height | 15.30" |
| Orientation | Vertical |
| Style | Contemporary |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | DAX |
| Manufacturer | Burnes Home Accents |
| Product Name | Contemporary Document Frame |
| Application/Usage | Display |
| Manufacturer Part Number | NDWG1114WT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Document frame features a sleek, contemporary border for an attractive way to display your memorable achievement. Versatile construction allows either vertical or horizontal display for multiple viewing options. Document frame with included certificate is perfect for offices, homes, studios and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Contemporary 11×14 Document Frame</li> <li>Certificate</li> </ul> |
Dax Contemporary Document Frame

Login to View Prices
DAX Contemporary Document Frame – 11.60″ x 9.10″ Frame Size – Holds 8.50″ x 11″ Insert – Rectangle – Horizontal, Vertical – 1 Each – Silver
Additional information
| Brand | Burnes Home Accents |
|---|---|
| Product Type | Document Frame |
| Insert Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Insert Width | 8.50" |
| Frame Depth | 0.90" |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Frame Width | 11.60" |
| Frame Height | 9.10" |
| Orientation | Vertical |
| Style | Contemporary |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | DAX |
| Manufacturer | Burnes Home Accents |
| Product Name | Contemporary Document Frame |
| Application/Usage | Studio |
| Manufacturer Part Number | NDMG8511ST |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Document frame features a thin, contemporary border for an attractive way to display your memorable achievement. Versatile construction allows either vertical or horizontal display for multiple viewing options. Document frame with included certificate is perfect for offices, homes, studios and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>8-1/2×11" Contemporary Document Frame</li> <li>Certificate</li> </ul> |









