Dart Quiet Classic 10-1/4″ Laminated Foam Plates – 125 / Bag – Serving – White – Glossy – Foam, Plastic Body – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Dart Container Corporation |
|---|---|
| Product Type | Table Ware |
| Container Type | Bag |
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Quantity Per Container | 125 |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Diameter | 10.3" |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Width | 10.3" |
| Brand Name | Dart |
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Product Name | Quiet Classic 10-1/4" Laminated Foam Plates |
| Product Line | Quiet Classic |
| Application/Usage | Serving |
| Finishing | Glossy |
| Manufacturer Part Number | 10PWQR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add a look of elegance to your foodservice operation with Quiet Classic Laminated Dinnerware. Glossy finish provides an upscale, high-quality look. The 10-1/4" foam plastic plate is lighter than china, yet strong enough to hold a full portion without bending. Durable laminated surface resists cut-through. Deep shoulders on plate helps keep food and sauces on the plate. Skid-resistant surface on the bottom helps prevent sliding on tray or tables. Superior insulating qualities make Dart foam dinnerware perfect for both hot and cold foods.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |











