Dacasso Side-Rail Desk Pad – 34″ Width x 20″ Depth – Felt Backing – Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 20" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Side-Rail Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | P1001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Side-rail desk pad features a top-grain leather exterior with a faux-leather writing surface to provide a stylish way to protect your desktop from scuffs and scratches. Smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most. Desk pad can be safely used with blotter paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Features side rails that allow you to slide blotter paper or a calendar underneath the rails</p> |
Dacasso Side-Rail Desk Pad – 25.5″ Width x 17.25″ Depth – Felt Backing – Leather – Black
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Felt |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25.5" |
| Depth | 17.25000" |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Side-Rail Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | P1002 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Side-rail desk pad features a top-grain leather exterior with a faux-leather writing surface to provide a stylish way to protect your desktop from scuffs and scratches. Smooth velveteen lining on the bottom offers excellent protection where you need it most. Desk pad can be safely used with blotter paper.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <p>Features side rails that allow you to slide blotter paper or a calendar underneath the rails</p> |


























