Dac Stax Ergonomic Height Adjustable Corner Monitor Stand with 2 Usb Ports
Login to View Prices
DAC Stax Ergonomic Height Adjustable Corner Monitor Stand with 2 USB Ports – 66 lb Load Capacity – Flat Panel Display Type Supported – 4.8″ Height x 19″ Width x 11.5″ Depth – Black
Additional information
| Brand | First Base, Inc |
|---|---|
| Product Type | Monitor Stand |
| Display Type Supported | Flat Panel |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 4.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 11.5" |
| Maximum Load Capacity | 66 lb |
| Brand Name | DAC |
| Features | Eco-friendly |
| Manufacturer | First Base, Inc |
| Product Name | Stax Ergonomic Height Adjustable Corner Monitor Stand with 2 USB Ports |
| Product Line | Stax |
| Manufacturer Part Number | 2153 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Corner monitor stand features two, easy-to-access USB ports to keep your mobile devices powered while you work. The riser blocks raise the stand in 1-1/4" increments from 1" to 4-3/4" to position your flat panel monitor at an ergonomically comfortable height. Its triangle shape fits perfectly into a corner to maximize the use of your work space. Environmentally friendly construction is made with a percentage of post-consumer materials to reduce its global impact. Corner stand is designed for monitors weighing up to 66 lb. The triangular platform measures 19" x 11-1/2".</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |











