Dac Mp-200 Mounting Arm for Flat Panel Display – Silver Black
Login to View Prices
DAC MP-200 Mounting Arm for Flat Panel Display – Silver, Black – Height Adjustable – 13″ to 27″ Screen Support – 40 lb Load Capacity – 75 x 75, 100 x 100 – VESA Mount Compatible – 1 Each
Additional information
| Brand | First Base, Inc |
|---|---|
| Product Type | Mounting Arm |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Maximum Adjustable Height | 16.25" |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 16" |
| Width | 3.5" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Brand Name | DAC |
| Features | Cable Management |
| Compatibility | Monitor |
| Length | 16.3" |
| Manufacturer | First Base, Inc |
| Product Model | 0200-01-01T05:50:36.000Z |
| Product Name | MP200 Adjustable Dual Monitor Arm |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Manufacturer Part Number | 2191 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>MP-200 Height-adjustable Dual Articulating Monitor Arm offers all the features you need for a touch screen and/or a G-sensor monitor. Two screens up to 27" and 20 lb. each can be accommodated. Design is fully adjustable with three pivot points, fore and aft extension range from 3" (with two 27" monitors) to 5" (with two 19" monitors), tilt +/-15 degrees, swivel and rotate your screen. Easily install C-clamp on the edge of worksurfaces up to 2" thick. Height adjustment can raise center line of monitor up to 19". Arm also features a storage slot for a T-bar Allen key. Cord clips keep wires organized.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>MP-200 Duo Height-adjustable Dual Articulating Monitor Arm</li> <li>T-bar Allen Key</li> <li>Clamp Mount</li> <li>Cable Clip</li> </ul> |













