Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit
Login to View Prices
Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit – Classroom Activities, Fun and Learning – Recommended For 4 Year – 7 Year – 1.10″Height x 11.60″Width x 8.90″Depth – 1 Each – Multi
Additional information
| Brand | Carson Dellosa Education |
|---|---|
| Product Type | Activity Kit |
| Maximum Recommended Age | 7 Year |
| Minimum Recommended Age | 4 Year |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.10" |
| Width | 11.60" |
| Depth | 8.90" |
| Brand Name | Carson Dellosa Education |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Carson Dellosa Education |
| Product Name | Train Your Brain Number Sense Class Kit |
| Application/Usage | Fun and Learning |
| Manufacturer Part Number | 149016 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bring your students up to grade level with this Number Sense Level 1 Classroom Kit. Hands-on tools, flash cards, games and activities engage students in prekindergarten to first-grade and encourage them to practice important skills. Tri-fold design offers convenient storage and travel options. Comprehensive book of information for teachers includes reproducible forms and hands-on activities. Classroom kit focuses on number recognition, counting, part-whole relationships and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>32-Page Book</li> <li>30 x Activity Cards (8.5" x 11")</li> <li>80 x Flash Cards (10, 8.5" x 11" Sheets, with 8, 4.25" x 2.75" Flash Cards per Sheet)</li> </ul> |
Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit
Login to View Prices
Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit – Classroom Activities, Fun and Learning – Recommended For 5 Year – 8 Year – 1.10″Height x 11.60″Width x 8.90″Depth – 1 Each – Multi
Additional information
| Brand | Carson Dellosa Education |
|---|---|
| Product Type | Activity Kit |
| Maximum Recommended Age | 8 Year |
| Minimum Recommended Age | 5 Year |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.10" |
| Width | 11.60" |
| Depth | 8.90" |
| Brand Name | Carson Dellosa Education |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Carson Dellosa Education |
| Product Name | Train Your Brain Number Sense Class Kit |
| Application/Usage | Fun and Learning |
| Manufacturer Part Number | 149017 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bring your students up to grade level with this Number Sense Level 2 Classroom Kit. Hands-on tools, flash cards, games and activities engage students in kindergarten to second-grade and encourage them to practice important skills. Tri-fold design offers convenient storage and travel options. Comprehensive book of information for teachers includes reproducible forms and hands-on activities. Classroom kit focuses on number recognition, counting, part-whole relationships and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>32-Page Book</li> <li>30 x Activity Cards (8.5" x 11")</li> <li>80 x Flash Cards (10, 8.5" x 11" Sheets, with 8, 4.25" x 2.75" Flash Cards per Sheet)</li> </ul> |
Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit
Login to View Prices
Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit – Classroom Activities, Fun and Learning – Recommended For 4 Year – 7 Year – 1.10″Height x 11.60″Width x 8.90″Depth – 1 Each – Multi
Additional information
| Brand | Carson Dellosa Education |
|---|---|
| Product Type | Activity Kit |
| Maximum Recommended Age | 7 Year |
| Minimum Recommended Age | 4 Year |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.10" |
| Width | 11.60" |
| Depth | 8.90" |
| Brand Name | Carson Dellosa Education |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Carson Dellosa Education |
| Product Name | Train Your Brain Number Sense Class Kit |
| Application/Usage | Fun and Learning |
| Manufacturer Part Number | 149016 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bring your students up to grade level with this Number Sense Level 1 Classroom Kit. Hands-on tools, flash cards, games and activities engage students in prekindergarten to first-grade and encourage them to practice important skills. Tri-fold design offers convenient storage and travel options. Comprehensive book of information for teachers includes reproducible forms and hands-on activities. Classroom kit focuses on number recognition, counting, part-whole relationships and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>32-Page Book</li> <li>30 x Activity Cards (8.5" x 11")</li> <li>80 x Flash Cards (10, 8.5" x 11" Sheets, with 8, 4.25" x 2.75" Flash Cards per Sheet)</li> </ul> |
Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit
Login to View Prices
Carson Dellosa Education Train Your Brain Number Sense Class Kit – Classroom Activities, Fun and Learning – Recommended For 5 Year – 8 Year – 1.10″Height x 11.60″Width x 8.90″Depth – 1 Each – Multi
Additional information
| Brand | Carson Dellosa Education |
|---|---|
| Product Type | Activity Kit |
| Maximum Recommended Age | 8 Year |
| Minimum Recommended Age | 5 Year |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.10" |
| Width | 11.60" |
| Depth | 8.90" |
| Brand Name | Carson Dellosa Education |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Carson Dellosa Education |
| Product Name | Train Your Brain Number Sense Class Kit |
| Application/Usage | Fun and Learning |
| Manufacturer Part Number | 149017 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Bring your students up to grade level with this Number Sense Level 2 Classroom Kit. Hands-on tools, flash cards, games and activities engage students in kindergarten to second-grade and encourage them to practice important skills. Tri-fold design offers convenient storage and travel options. Comprehensive book of information for teachers includes reproducible forms and hands-on activities. Classroom kit focuses on number recognition, counting, part-whole relationships and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>32-Page Book</li> <li>30 x Activity Cards (8.5" x 11")</li> <li>80 x Flash Cards (10, 8.5" x 11" Sheets, with 8, 4.25" x 2.75" Flash Cards per Sheet)</li> </ul> |







