Business Source Top-Loading Poly Sheet Protectors – 11″ Height x 9″ Width – 1.9 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – 3 x Holes – Ring Binder – Rectangular – Clear – Polypropylene – 100 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Reinforced-strip |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Top-Loading Poly Sheet Protectors |
| Manufacturer Part Number | 74551 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow standard-weight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 1.9 mil |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |
Business Source Top-Loading Poly Sheet Protectors

Login to View Prices
Business Source Top-Loading Poly Sheet Protectors – 3.3 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – 3 x Holes – Ring Binder – Rectangular – Clear – Polypropylene – 100 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Top Loading |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Top-Loading Poly Sheet Protectors |
| Manufacturer Part Number | 74550 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow heavyweight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 3.3 mil |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
















