Business Source Sheet Protectors – 2.4 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – 3 x Holes – Ring Binder – Top Loading – Rectangular – Clear – Polypropylene – 50 / Pack
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Standard Weight |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Sheet Protectors |
| Application/Usage | Ring Binder |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer Part Number | 32357 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow standard-weight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 2.4 mil |
Business Source Sheet Protectors – 3.3 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – 3 x Holes – Ring Binder – Top Loading – Rectangular – Clear – Polypropylene – 50 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Heavyweight |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Sheet Protectors |
| Application/Usage | Ring Binder |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer Part Number | 16512 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow heavyweight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 3.3 mil |
Business Source Sheet Protectors – 5 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – 3 x Holes – Ring Binder – Top Loading – Rectangular – Clear – Polypropylene – 50 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Super Heavyweight |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Sheet Protectors |
| Application/Usage | Ring Binder |
| Accessibility | Top Loading |
| Manufacturer Part Number | 16511 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow super-heavyweight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 5 mil |





















