Business Source Nonglare Top-Loading Sheet Protectors
Login to View Prices
Business Source Nonglare Top-loading Sheet Protectors – 11″ Height x 9″ Width – 2.4 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – Rectangular – Clear – Polypropylene – 50 / Pack
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Die-cut |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Nonglare Top-loading Sheet Protectors |
| Manufacturer Part Number | 32356 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated, polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge, 2.4 mil thickness and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 2.4 mil |
Business Source Nonglare Top-Loading Sheet Protectors
Login to View Prices
Business Source Nonglare Top-loading Sheet Protectors – 11″ Height x 9″ Width – 3.3 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – Rectangular – Non-glare – Polypropylene – 50 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Product Color | Non-glare |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Die-cut |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Nonglare Top-loading Sheet Protectors |
| Manufacturer Part Number | 16514 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated, polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge, 3.3 mil thickness and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow heavyweight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 3.3 mil |
Business Source Nonglare Top-Loading Sheet Protectors
Login to View Prices
Business Source Nonglare Top-loading Sheet Protectors – 11″ Height x 9″ Width – 3.3 mil Thickness – For Letter 8 1/2″ x 11″ Sheet – Ring Binder – Rectangular – Clear – Polypropylene – 100 / Box
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Sheet Protector |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Nonglare Top-loading Sheet Protectors |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 74449 |
| Marketing Information | <p>Durable, top-loading sheet protectors hold letter-size inserts without punching. Printed materials do not stick or lift off this specially formulated, polypropylene material. Design features a reinforced strip at binding edge, 3.3 mil thickness and three-hole punched sides. Die-cut corners on ring side allow heavyweight pages to turn freely. Oversized ring binders and indexes are sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Thickness | 3.3 mil |
















