Business Source Medium Duty Letter Size Storage Box – Internal Dimensions: 12″ Width x 24″ Depth x 10″ Height – External Dimensions: 12.3″ Width x 24.1″ Depth x 10.8″ Height – Media Size Supported: Letter – Stackable – White – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Compartment Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Compartment Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Depth | 24" |
| Stacking Strength | 510 lb |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 10.8" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 24.1" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Corrugated |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Medium Duty Letter Size Storage Box |
| Manufacturer Part Number | 26746 |
| Marketing Information | <p>Storage box features sturdy corrugated construction for strength and value. String-and-button closure securely stores your letter-size files or other box contents. Quick setup means faster assembly. Medium-duty construction offers a stacking strength of 510 lb. Storage box is made with a high percentage of post-consumer recycled content.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Stackable | Yes |














