Business Source Electric Stapler – 20 Sheets Capacity – 105 Staple Capacity – Half Strip – 24/6mm, 26/6mm Staple Size – 2 x AA Batteries – Battery Included – Black
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Electric Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>1-year limited warranty</p> |
| Battery Size | AA |
| Battery Included | Yes |
| Sheet Capacity | 20 |
| Number Of Batteries | 2 |
| Stapler Type | Half Strip |
| Product Color | Black |
| Staple Size | 26/6mm |
| Staple Capacity | 105 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.3" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Easy to Use |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Electric Stapler |
| Manufacturer Part Number | 81 |
| Marketing Information | Electric stapler features a portable design that can be powered by two AA batteries (not included) or the included AC/DC adapter for convenient use anywhere you need. Easy-to-use operation automatically staples up to 20 sheets of paper for smooth, consistent results. Electric stapler with a 105-staple capacity is designed for 24/6 and 26/6 staples (not included). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1060478960.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Adapter/Battery |
| Package Contents | <ul> <li>Electric Stapler</li> <li>AC/DC Adapter</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Business Source Electric Stapler – 20 of 20lb Paper Sheets Capacity – 210 Staple Capacity – Full Strip – 1/4″ Staple Size – Black, Putty
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Electric Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED ONE YEAR</p> |
| Throat Depth | 0.38" |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Color | Putty |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Staple Size | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Staple Capacity | 210 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Non-skid Bottom |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Electric Stapler |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 62828 |
| Marketing Information | <p>Electric Stapler makes stapling your documents easy. Simply slide them in the 3/8" deep throat, and the stapler fastens up to 20 sheets of 20 lb. paper at a time with the press of a button. Load the full strip of 1/4" staples in the front. Nonskid rubber feet keep stapler in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Business Source Electric Stapler – 20 of 20lb Paper Sheets Capacity – 210 Staple Capacity – Full Strip – 1/4″ Staple Size – Black, Putty
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Electric Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED ONE YEAR</p> |
| Throat Depth | 0.38" |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Color | Putty |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Staple Size | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Staple Capacity | 210 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Non-skid Bottom |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Electric Stapler |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 62828 |
| Marketing Information | <p>Electric Stapler makes stapling your documents easy. Simply slide them in the 3/8" deep throat, and the stapler fastens up to 20 sheets of 20 lb. paper at a time with the press of a button. Load the full strip of 1/4" staples in the front. Nonskid rubber feet keep stapler in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Business Source Electric Stapler – 20 of 20lb Paper Sheets Capacity – 210 Staple Capacity – Full Strip – 1/4″ Staple Size – Black, Putty
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Electric Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED ONE YEAR</p> |
| Throat Depth | 0.38" |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Color | Putty |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Staple Size | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Staple Capacity | 210 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Non-skid Bottom |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Electric Stapler |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 62828 |
| Marketing Information | <p>Electric Stapler makes stapling your documents easy. Simply slide them in the 3/8" deep throat, and the stapler fastens up to 20 sheets of 20 lb. paper at a time with the press of a button. Load the full strip of 1/4" staples in the front. Nonskid rubber feet keep stapler in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
Business Source Electric Stapler – 20 of 20lb Paper Sheets Capacity – 210 Staple Capacity – Full Strip – 1/4″ Staple Size – Black, Putty
Additional information
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Product Type | Electric Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED ONE YEAR</p> |
| Throat Depth | 0.38" |
| Sheet Capacity | 20 of 20lb Paper |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Color | Putty |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Staple Size | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Staple Capacity | 210 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Business Source |
| Features | Non-skid Bottom |
| Manufacturer | Business Source |
| Product Name | Electric Stapler |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | 62828 |
| Marketing Information | <p>Electric Stapler makes stapling your documents easy. Simply slide them in the 3/8" deep throat, and the stapler fastens up to 20 sheets of 20 lb. paper at a time with the press of a button. Load the full strip of 1/4" staples in the front. Nonskid rubber feet keep stapler in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |













