Bush Business Furniture Office 500 Collection Desk – 23.4″ x 71.1″ x 29.8″ – Finish: Modern Hickory, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Credenza Desk |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Country Of Origin | United States |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Adjustable Leveler |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Model | OFD272MH |
| Product Name | Office 500 Collection Desk |
| Dimensions | 29.8" Height x 71.1" Width x 23.4" Length |
| Product Line | 0500-01-01T05:50:36.000Z |
| Application/Usage | Computer |
| Manufacturer Part Number | OFD272MH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Office 500 72W x 24D Credenza Desk gives today's professionals the ability to create a work space that caters to their unique needs and style. With a practical standalone worksurface, the credenza can also be used with the coordinating, Bush Business Furniture 72W x 36D Executive Desk and/or 42W Return (not included) to form a U-shaped or L-shaped desk. Spacious desktop offers plenty of room to spread work out. Built-in wire management helps keep cords and cables in order. Commercial-quality construction supports up to 200 lb. Durable, thermally fused, Modern Hickory laminate surface resists everyday damage like scratches and stains to preserve its appearance throughout years of use in a busy office environment. Add storage underneath the credenza with 2-Drawer and 3-Drawer File Cabinets or attach the Office 500 72W Desk Hutch (not included) to organize work materials while showcasing your favorite pictures, decorations and awards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 122 lb |
Bush Business Furniture Office 500 Collection Desk – 100.4″ x 71″ x 70.1″ – 5 x File, Box Drawer(s) – Finish: Modern Hickory, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk/Hutch/File Cabinet Set |
| Total Number Of Drawers | 5 |
| Drawer Type | Box |
| File Size Supported | A4 |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Handle Color/Finish | Light Silver |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | U-shaped |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA quality standard</p> |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Model | OF5003MHSU |
| Product Name | Office 500 Collection Desk |
| Dimensions | 70.1" Height x 71" Width x 100.4" Length |
| Product Line | 0500-01-01T05:50:36.000Z |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | OF5003MHSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Highlighted by a distinctive breakfront design, this Office 500 72W U Shaped Executive Desk with Drawers and Hutch presents work space that showcases the style and personality of today's professional. Spacious, wraparound desktop includes built-in wire management. Its 200 lb. capacity supports multiple monitors and other equipment. Durable, thermally fused laminate surface resists everyday damage like scratches and stains to preserve its appearance. The 3-Drawer File Cabinet and 2-Drawer File Cabinet fit under the desktop for easy access to legal/letter/A4-size paperwork and supplies. All three file drawers and one of two box drawers can be locked to secure sensitive documents and personal items. The 72W Hutch adds plenty of open shelf space for books, awards and decorations while a small storage cabinet conceals unsightly reference materials and miscellaneous accessories. Modern Hickory finish with Light Silver drawer pulls is the perfect look for any professional office.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>1 x 72W x 36D Executive Desk</li> <li>1 x 72W x 24D Credenza Desk</li> <li>1 x 42W Desk Bridge</li> <li>1 x 16W 3 Drawer File Cabinet</li> <li>1 x 16W 2 Drawer File Cabinet</li> <li>1 x 72W Hutch</li> </ul> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 677 lb |
Bush Business Furniture Office 500 Collection Desk – 108.4″ x 71″ x 29.8″ – 5 x File, Box Drawer(s) – Finish: Modern Hickory, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk/Bridge/File Cabinet Set |
| Total Number Of Drawers | 5 |
| Drawer Type | Box |
| File Size Supported | A4 |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Handle Color/Finish | Light Silver |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | U-shaped |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Model | OF5005MHSU |
| Product Name | Office 500 Collection Desk |
| Dimensions | 29.8" Height x 71" Width x 108.4" Length |
| Product Line | 0500-01-01T05:50:36.000Z |
| Application/Usage | Supplies |
| Manufacturer Part Number | OF5005MHSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Highlighted by a distinctive breakfront design, this Office 500 72W Height-Adjustable U Shaped Executive Desk with Drawers presents work space that showcases the style of today's professional. Take a prominent position in your private office as you work on the spacious, wraparound desk with built-in wire management. Electric, 48W x 24D Height-Adjustable Standing Desk Bridge lifts anywhere from 27" to 46.7" from the floor and includes four customizable presets to change positions quickly and easily. Each surface supports up to 200 lb. Scratch-resistant, stain-resistant finish preserves the desk's appearance in a busy work environment. The 3-Drawer File Cabinet and 2-Drawer File Cabinet fit under the desktop for easy access to legal/letter/A4-size paperwork and supplies. All three file drawers and one of two box drawers can be locked to secure sensitive documents and personal items. Modern Hickory finish with Light Silver drawer pulls is the perfect look for any professional office. |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>1 x 72W x 36D Executive Desk</li> <li>1 x 72W x 24D Credenza Desk</li> <li>1 x 48W x 24D Height Adjustable Standing Desk Bridge</li> <li>1 x 16W 3 Drawer File Cabinet</li> <li>1 x 16W 2 Drawer File Cabinet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 539 lb |
Bush Business Furniture Office 500 Collection Desk – 29.4″ x 71″ x 70.1″ – 2 x File, Box Drawer(s) – 5 Shelve(s) – Finish: Modern Hickory, Thermofused Laminate (TFL)
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Desk/Bookcase/File Cabinet Set |
| Total Number Of Shelves | 5 |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | Box |
| File Size Supported | A4 |
| Leg Material | Steel |
| Product Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Handle Color/Finish | Light Silver |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Model | OF5006MHSU |
| Product Name | Office 500 Collection Desk |
| Dimensions | 70.1" Height x 71" Width x 29.4" Length |
| Product Line | 0500-01-01T05:50:36.000Z |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | OF5006MHSU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Office 500 72W Height Adjustable Standing Desk with Storage and Bookcase presents an ergonomic, work-space solution for the modern professional. Enjoy a healthy and productive office desk that gives you freedom to change positions seamlessly throughout the day. Quiet, UL-listed electric motors lift the desktop anywhere from 27" to 46.7" from the floor. Four programmable presets save your favorite heights for quick, easy adjustments. Welded, 16-gauge steel legs support the worksurface with a 200 lb. capacity. Scratch-resistant and stain-resistant, Modern Hickory finish preserves the desk's appearance. Versatile, Low Storage Cabinet with light silver drawer pulls features one file drawer, one box drawer and two shelves to organize a variety of supplies. Both drawers can be locked to protect personal items and sensitive, legal/letter/A4-size documents. Use the five-shelf bookcase with doors to store reference materials and showcase favorite pictures and awards in the open display space. |
| Packaged Quantity | 1 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>1 x 72W x 30D Height Adjustable Standing Desk</li> <li>1 x 45W Low Storage Cabinet with Drawers and Shelves</li> <li>1 x 36W 5 Shelf Bookcase with Doors</li> </ul> |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 383 lb |





































