Bush Business Furniture Easy Office 60w 4 Person L Desk Open Office W3-Drawer Pedestlas
Login to View Prices
Bush Business Furniture Easy Office 60W 4 Person L Desk Open Office w/3-Drawer Pedestlas – For – Table TopMocha Cherry L-shaped Top – 3 Drawers x 119.09″ Table Top Width x 119.09″ Table Top Depth – 44.88″ Height – Assembly Required – Light Gray, Storm Gray – Fabric, Metal, Engineered Wood – 1 Each
Additional information
| Brand | Bush Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Workstation |
| Table Top Shape | L-shaped |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 119.09" |
| Number Of Drawers | 3 |
| Table Top Depth | 119.09" |
| Number Of Pedestals | 1 |
| Color/Finish | Storm Gray |
| Top Material | Thermofused Laminate (TFL) |
| Top Color/Finish | Mocha Cherry |
| Product Material | Engineered Wood |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1951-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 44.88" |
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Brand Name | Bush Business Furniture |
| Features | Ball Bearing Slides |
| Manufacturer | Bush Industries, Inc |
| Product Name | Easy Office 60W 4 Person L Desk Open Office w/3-Drawer Pedestlas |
| Product Line | Easy Office |
| Application/Usage | Business |
| Manufacturer Part Number | EOD760SMR-03K |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The 60" wide 4-Person Straight Desk Open Office with 3-Drawer Mobile Pedestals and 45" high panels lets you take advantage of your available floor space by combining individual work areas with a common panel wall. Four 60" wide x 24" deep Straight Office Desks, four 16" wide pedestals and set of two 60" wide x 45" high Cubicle Panels with corner connectors are part of the stylish, Easy Office collection that is designed for fast assembly with pre-installed connectors, minimal parts and sturdy design so you can get to work. Thermally fused, laminate worksurfaces feature superior resistance to scratches and stains while providing a wire-management grommet to keep cords organized. Desks attach to sturdy, 45" high wall panels that foster team collaboration. Fabric-upholstered panels come in a durable, Light Gray and Storm Gray, two-toned fabric that complements the rich warmth of the Mocha Cherry worksurfaces. Commercial construction meets ANSI/BIFMA standards for safety and performance.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>4 x EOW160MR-03 60W x 24D Work Surface with Leg</li> <li>4 x EOR136MR-03 36W x 24D Return/Bridge with Leg</li> <li>4 x EOP160GR-03 60W x 45H Panel with Corner Connector</li> <li>4 x EOF116MR-03 16W 3 Drawer Mobile Pedestal</li> <li>1 x EO7AI AI for Configuration</li> <li>7 x 60W 4 Person L Desk Open Office</li> </ul> |
| Limited Warranty | 10 Year |















