High capacity with six knobs and three hooks. Kind to clothes thanks to the large rounded pegs. Smart umbrella holder (up to six umbrellas) and a water retainer. Rotating head for easy access to clothes. Great stability with its weighted base. Easy assembly without tools.
Additional information
| Weight | 17.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.60 × 15.60 × 3.90 in |
| Hook Finish | Plastic |
| Number of Hangers/Hooks | 9 Hooks |
| Hanging Capacity | 6 Umbrellas |
| Height | 66.25" |
| Number of Knobs | 9 |
| Weight | 17.75 lbs |
| Base/Leg Type | Weighted Base |
| Global Product Type | Garment Trees & Stands |
| Mounting | Stand Alone |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 13.75" |
| Color(s) | Black |
| Material(s) | Powder-Coated Steel |
| Hook Material | Plastic |
| Storage | Umbrella Holder |
| Base Diameter | 13.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Depth | 13.75" |
| UPC | 03129710012985 |
| MPN | PMBRION |
| Brand | Alba™ |
| Package Qty | 1 |














Reviews
There are no reviews yet.