Bostitch Inspire 15 Spring-Powered Compact Stapler – 15 Sheets Capacity – 105 Staple Capacity – Half Strip – 1/4″ Staple Size – Black
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desktop Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>2-Year Limited Warranty</p> |
| Sheet Capacity | 15 |
| Stapler Type | Half Strip |
| Product Color | Black |
| Product Material | Rubber |
| Staple Size | 2001-01-04T06:00:00.000Z |
| Staple Capacity | 105 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.6" |
| Width | 1.5" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Compact |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | 1493 |
| Product Name | Inspire 15 Spring-Powered Compact Stapler |
| Product Line | inSPIRE15 |
| Manufacturer Part Number | 1493 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Make stapling 80 percent easier with PaperPro One-Finger, spring-powered technology. Using just the push of a finger, effortlessly staple up to 15 sheets of paper – jam-free. With smooth edges that fit perfectly in the curves of your hand and an ultra-lightweight, compact construction, the stapler provides comfortable stapling by finger or by hand. Nonslip base provides stability and tabletop protection. Half-strip stapler holds up to 105 standard staples. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018359320.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Evo Compact Stapler</li><li>1 x Staple Rack</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 8 oz |














