Bostitch Ez Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler
Login to View Prices
Bostitch EZ Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler – 130 Sheets Capacity – 210 Staple Capacity – Full Strip – Black
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desktop Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>limited lifetime warranty.</p> |
| Sheet Capacity | 130 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Color | Black |
| Staple Capacity | 210 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.9" |
| Width | 14.6" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Paper Guide |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | BOSB8130 |
| Product Name | EZ Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | B8130 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Take on big stapling jobs with less work, added convenience and more comfort. Quiet, antimicrobial EZ Squeeze stapler requires 55 percent less force and features flat clinch stapling for flatter paper stacks. It staples 2 to 130 sheets of paper. Soft grip oversized handle ensures comfortable handling during use. FastLoad staple refilling is quick and easy with just the push of a button. Adjustable paper guide ensures consistent staple placement. Stapler stands vertically or horizontally for convenient storage. Full rubber base protects desktops and provides stability during use. Full-strip staple capacity holds one strip of 210 Bostitch EZ Squeeze 130 staples (STCR130XHC). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022166420.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Reduced Effort</li><li>Push-Button</li><li>Staple Reload</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 5.86 lb |
Bostitch Ez Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler
Login to View Prices
Bostitch EZ Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler – 130 Sheets Capacity – 210 Staple Capacity – Full Strip – Black
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Desktop Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>limited lifetime warranty.</p> |
| Sheet Capacity | 130 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Product Color | Black |
| Staple Capacity | 210 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.9" |
| Width | 14.6" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Paper Guide |
| Length | 4.5" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | BOSB8130 |
| Product Name | EZ Squeeze Antimicrobial Heavy Duty Stapler |
| Product Line | EZ Squeeze |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | B8130 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Take on big stapling jobs with less work, added convenience and more comfort. Quiet, antimicrobial EZ Squeeze stapler requires 55 percent less force and features flat clinch stapling for flatter paper stacks. It staples 2 to 130 sheets of paper. Soft grip oversized handle ensures comfortable handling during use. FastLoad staple refilling is quick and easy with just the push of a button. Adjustable paper guide ensures consistent staple placement. Stapler stands vertically or horizontally for convenient storage. Full rubber base protects desktops and provides stability during use. Full-strip staple capacity holds one strip of 210 Bostitch EZ Squeeze 130 staples (STCR130XHC). <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022166420.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Reduced Effort</li><li>Push-Button</li><li>Staple Reload</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 5.86 lb |












