Bostitch Auto180 Xtreme Duty Automatic Stapler – 180 Sheets Capacity – Silver, Black
Additional information
| Brand | Amax Inc |
|---|---|
| Product Type | Heavy Duty Stapler |
| Additional Warranty Informati | <p>limited lifetime warranty.</p> |
| Sheet Capacity | 180 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 9.1" |
| Width | 3.8" |
| Brand Name | Bostitch |
| Features | Paper Stop |
| Length | 14.6" |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Product Model | BOSB380HDBLK |
| Product Name | Auto180 Xtreme Duty Automatic Stapler |
| Product Line | FlatClinch |
| Application/Usage | Paper |
| Manufacturer Part Number | B380HD-BLK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Auto 180 Xtreme Duty Automatic Stapler offers the convenience of one staple size for all jobs – big and small. Stapler is constructed of metal and composite materials for ultimate durability and lasting reliable performance. No-Jam technology delivers smooth, jam-free operation while flat-clinch stapling reduces stack sizes by stapling flat. For smaller jobs, an efficient mechanism trims excess staple leg during stapling for a neat, professional appearance in a snap. The ergonomic handle's soft grip provides comfortable handling. Adjustable paper-stop delivers consistent staple placement. Rubber base pad provides desktop protection and stability during large jobs. Great for work, the home office or school, this stapler fastens 2 to 180 sheets with SB38 Series Premium Xtreme Duty Staples. It includes 800 SB38HD Xtreme Duty staples for immediate use. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011666035.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Heavy Duty Flat Clinch Stapler</li><li>800 x Custom Staple</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | Auto Trims Excess Staple Leg |
| Weight (Approximate) | 8 lb |












