Boss Modern Office Chair with Chrome Arms – White Vinyl Seat – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Color | White |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Height | 20.50" |
| Back Width | 19" |
| Arm Color | Chrome |
| Base Shape | 5-star |
| Product Color | White |
| Overall Minimum Height | 35.50" |
| Overall Maximum Height | 38.50" |
| Minimum Arm Height | 25" |
| Maximum Arm Height | 28" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Width | 27" |
| Depth | 27" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Name | Modern Office Chair with Chrome Arms |
| Manufacturer Part Number | B331WT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modern task chair is upholstered with CaressoftPlus to offer an ultra-soft seat that looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. It's also durable and breathable to stay strong through everyday use while helping you stay comfortable. Its high crown chrome base provides enhanced stability to help prevent tipping. Chrome arms provide elegant and comfortable armrests. Upright locking position provides comfortable back support. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Adjustable tilt tension control allows you to customize the optimal angle at which you sit. Hooded, double-wheel casters make it easy to move and shift directions. Task chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Modern Office Chair with Chrome Arms – Red Vinyl Seat – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – Red – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Color | Red |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Height | 20.50" |
| Back Width | 19" |
| Arm Color | Chrome |
| Base Shape | 5-star |
| Product Color | Red |
| Overall Minimum Height | 35.50" |
| Overall Maximum Height | 38.50" |
| Minimum Arm Height | 25" |
| Maximum Arm Height | 28" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Width | 27" |
| Depth | 27" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Name | Modern Office Chair with Chrome Arms |
| Manufacturer Part Number | B331RD |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modern task chair is upholstered with CaressoftPlus to offer an ultra-soft seat that looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. It's also durable and breathable to stay strong through everyday use while helping you stay comfortable. Its high crown chrome base provides enhanced stability to help prevent tipping. Chrome arms provide elegant and comfortable armrests. Upright locking position provides comfortable back support. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Adjustable tilt tension control allows you to customize the optimal angle at which you sit. Hooded, double-wheel casters make it easy to move and shift directions. Task chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Modern Office Chair with Chrome Arms – Black Vinyl Seat – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Height | 20.50" |
| Back Width | 19" |
| Arm Color | Chrome |
| Base Shape | 5-star |
| Product Color | Black |
| Overall Minimum Height | 35.50" |
| Overall Maximum Height | 38.50" |
| Minimum Arm Height | 25" |
| Maximum Arm Height | 28" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Width | 27" |
| Depth | 27" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Name | Modern Office Chair with Chrome Arms |
| Manufacturer Part Number | B331BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Modern task chair is upholstered with CaressoftPlus to offer an ultra-soft seat that looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. It's also durable and breathable to stay strong through everyday use while helping you stay comfortable. Its high crown chrome base provides enhanced stability to help prevent tipping. Chrome arms provide elegant and comfortable armrests. Upright locking position provides comfortable back support. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Adjustable tilt tension control allows you to customize the optimal angle at which you sit. Hooded, double-wheel casters make it easy to move and shift directions. Task chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |

































