Boss Leatherplus Executive Chair with Chrome Accent – Black LeatherPlus Seat – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | LeatherPlus |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Height | 26" |
| Back Width | 21" |
| Base Shape | 5-star |
| Product Color | Black |
| Overall Minimum Height | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2044-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Arm Height | 28" |
| Maximum Arm Height | 31" |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Width | 27" |
| Depth | 29" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Contemporary Style |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Name | Leatherplus Executive Chair with Chrome Accent |
| Manufacturer Part Number | B10101BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This luxurious chair is upholstered with LeatherPlus to give you extra softness, more pliability and durability. Delicate stitching on the back of the chair adds a flair of style to an already comfortable and attractive chair. Soft padding over the chrome-plated, metal arms offers gentle support for your arms. Adjustable tilt tension control and upright locking position help you position yourself exactly where you want. The pneumatic gas lift allows you to modify your height in relation to your worksurface for increased comfort and ergonomic benefit. 27" chrome base with double-wheel casters offers greater stability. Executive chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |














