Boss High Back Executive Chair – Black LeatherPlus Seat – Black, Gray Nylon Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | LeatherPlus |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 20" |
| Maximum Seat Height | 23.50" |
| Back Height | 31" |
| Back Width | 20.75" |
| Base Shape | 5-star |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Minimum Height | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 48.50" |
| Minimum Arm Height | 27.50" |
| Maximum Arm Height | 31" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Nylon |
| Height | 48.5" |
| Width | 27" |
| Depth | 28" |
| Frame Color | Gray |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Gas Lift |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B8601 |
| Product Name | High Back Executive Chair |
| Manufacturer Part Number | VSBO8601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Make your time at the office even more comfortable with this stunning, modern, Executive High Back Chair. Upholstered LeatherPlus material features a combination of leather and polyurethane that promotes softness and durability. Elegant, waterfall seat prevents leg fatigue. Ergonomic back with integrated lumbar support ensures maximum comfort. Fixed arms let you sit in a relaxed position. Pneumatic gas lift adjusts height for a personalized experience. The 27" base with full swivel and five, dual-hooded casters provides optimal support and easy mobility. Maximum weight capacity is 275 lb. Chair is Mas Green certified to reduce chemical emissions indoors. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>1 x Back Cushion</li><li>1 x Seat Cushion</li><li>1 x Mechanism</li><li>1 x Gas Lift</li><li>1 x Base &, Casters</li></ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |
Boss High Back Executive Chair – Black Vinyl Seat – Black, Gray Nylon Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19.50" |
| Maximum Seat Height | 22.50" |
| Back Height | 29" |
| Back Width | 21" |
| Base Shape | 5-star |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Minimum Height | 43.50" |
| Overall Maximum Height | 46.50" |
| Minimum Arm Height | 27.50" |
| Maximum Arm Height | 29.50" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Nylon |
| Height | 46.5" |
| Width | 27" |
| Depth | 31.5" |
| Frame Color | Gray |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Gas Lift |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B9331 |
| Product Name | High Back Executive Chair |
| Manufacturer Part Number | VSBO9331 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Executive High Back Chair is a welcome addition to any office. Soft, durable CaressoftPlus with pillow top cushions adds enhanced comfort and softness. Padded armrests let you sit in a relaxed position. Ergonomic design features adjustable tilt tension, pneumatic gas lift, seat-height adjustment and upright locking position for optimal personalization. The 27" nylon base with a pewter finish includes five hooded, double-wheel casters for easy mobility. Maximum weight capacity is 275 lb. Chair is Mas Green certified to reduce chemical emissions indoors. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |

























