Boss Drafting Stool – Beige Vinyl Seat – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 16" |
| Seat Depth | 16" |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Beige |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Chrome |
| Overall Minimum Height | 28" |
| Overall Maximum Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Easy Clean |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | 16240 |
| Product Name | Drafting Stool |
| Manufacturer Part Number | B16240BG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Caressoft vinyl upholstery on this Caressoft Medical/Drafting Stool looks and feels like leather, but it is more durable and can easily be cleaned with a damp cloth. Long-lasting upholstery covers a 4" thick, molded foam seat (16" diameter) for extra comfort and support. Easy-to-reach, gas lift lever for seat-height adjustment offers a vertical range of 6" from 28" to 34". The 20" chrome footing provides added foot and leg support. Hooded, double-wheel casters on the 23" five-star, chrome base slide smoothly on floors for easy moving and shifting directions. Armless medical stool supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Seat</li> <li>1 x Tu001-240 / Mechanism</li> <li>1 x Base W/Casters</li> <li>1 x TU026-240/5 – Gas Lift</li> <li>1 x TU009</li> <li>1 x TU009 – EXT</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Drafting Stool – Black Vinyl Seat – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 16" |
| Seat Depth | 16" |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Chrome |
| Overall Minimum Height | 28" |
| Overall Maximum Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Easy Clean |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | 16240 |
| Product Name | Drafting Stool |
| Manufacturer Part Number | B16240BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Antimicrobial, Caressoft vinyl upholstery on this Caressoft Medical/Drafting Stool looks and feels like leather, but it is more durable and can easily be cleaned with a damp cloth. Long-lasting upholstery covers a 4" thick, molded foam seat (16" diameter) for extra comfort and support. Easy-to-reach, gas lift lever for seat-height adjustment offers a vertical range of 6" from 28" to 34". The 20" chrome footing provides added foot and leg support. Hooded, double-wheel casters on the 23" five-star, chrome base slide smoothly on floors for easy moving and shifting directions. Armless medical stool supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Seat</li> <li>1 x Tu001-240 / Mechanism</li> <li>1 x Base W/Casters</li> <li>1 x TU026-240/5 – Gas Lift</li> <li>1 x TU009</li> <li>1 x TU009 – EXT</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Drafting Stool – Beige Vinyl Seat – Beige Back – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 16" |
| Seat Depth | 16" |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Color | Beige |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Color | Beige |
| Back Height | 9.75" |
| Back Width | 16" |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Chrome |
| Overall Minimum Height | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2047-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 2047-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Easy Clean |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | 16245 |
| Product Name | Drafting Stool |
| Manufacturer Part Number | B16245BG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Medical stool is upholstered in Caressoft vinyl to give you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Durable upholstery covers a 4" thick, molded foam seat to provide extra comfort and padding. Plush back cushion provides comfortable back support throughout extended periods of work. Easy-to-reach, gas lift lever offers a vertical range of 6" and makes it easy to modify your height for increased comfort and ergonomic benefit. 20" chrome footing provides added foot and leg support. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Medical stool supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Seat Cushion</li> <li>1 x TU001-305/Mechanism</li> <li>1 x Back Cushion W/ Back Support &, Below</li> <li>1 x TU305- Knob/Knob</li> <li>1 x TU026- 240/5 / Gas Lift</li> <li>1 x Base with Casters</li> <li>1 x TU009</li> <li>1 x TU009-EXT</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss Drafting Stool – Black Vinyl Seat – Black Back – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 16" |
| Seat Depth | 16" |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 28" |
| Maximum Seat Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Color | Black |
| Back Height | 9.75" |
| Back Width | 16" |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Chrome |
| Overall Minimum Height | 2041-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2047-01-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 2047-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Easy Clean |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | 16245 |
| Product Name | Drafting Stool |
| Manufacturer Part Number | B16245BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Medical stool is upholstered in antimicrobial Caressoft vinyl to give you the look and feel of leather while allowing it to be easily cleaned with a damp cloth. Durable upholstery covers a 4" thick, molded foam seat to provide extra comfort and padding. Plush back cushion provides comfortable back support throughout extended periods of work. Easy-to-reach, gas lift lever offers a vertical range of 6" and makes it easy to modify your height for increased comfort and ergonomic benefit. 20" chrome footing provides added foot and leg support. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Medical stool supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Seat Cushion</li> <li>1 x TU001-305/Mechanism</li> <li>1 x Back Cushion W/ Back Support &, Below</li> <li>1 x TU305- Knob/Knob</li> <li>1 x TU026- 240/5 / Gas Lift</li> <li>1 x Base with Casters</li> <li>1 x TU009</li> <li>1 x TU009-EXT</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 6 Year |


























