Boss Contemporary Executive Guest Chair in Caressoft Plus
Login to View Prices
Boss Contemporary Executive Guest Chair In Caressoft Plus – Black Vinyl Seat – Cantilever Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Metal |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Back Height | 19.50" |
| Back Width | 18.50" |
| Arm Height | 27" |
| Base Shape | Cantilever |
| Base Color | Chrome |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 23" |
| Depth | 23" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Contemporary Style |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Name | Contemporary Executive Guest Chair In Caressoft Plus |
| Manufacturer Part Number | B9479BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Executive guest chair features a stylish design to add a pop of modernism to any room or office. CaressoftPlus upholstery gives you an ultra-soft seat that's both breathable and durable. This trademarked vinyl looks and feels like leather yet cleans easily with just a damp cloth. Fixed, padded arms are ergonomically designed to provide extreme comfort through extended use. Sleek cantilever base keeps this chair modern to blend seamlessly into most rooms. Guest chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |









