Boss B7601 High Back Executive Chair – Black Leather Seat – Black Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Leather |
| Seat Width | 21" |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19.50" |
| Maximum Seat Height | 23" |
| Arm Height | 29.50" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 48.5" |
| Width | 27.5" |
| Depth | 28" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Gas Lift |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B7601 |
| Product Name | B7601 High Back Executive Chair |
| Manufacturer Part Number | B7601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Executive LeatherPlus Chair is upholstered with LeatherPlus for extra softness, more pliability and durability. Padded, fixed-loop arms are ergonomically designed to provide extreme comfort through extended use. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. The 27" nylon base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Executive chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>B7601 High Back Executive Chair</li><li>1 x Back</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Left Arm</li><li>1 x Right Arm</li><li>1 x Mechanism</li><li>1 x Gas Lift with Cover</li><li>1 x Base</li><li>5 x Casters</li><li>8 x (M6 x 18mm) Arm Screw</li><li>8 x Arm Cap</li><li>4 x (M8 x 22mm) Mechanism Screw</li></ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Information | <p>Pillow Top Design with a perforated center</p> |
| Weight (Approximate) | 45 lb |










