Boss B6706 Task Chair – Gray Mesh Seat – Gray Back – Black Nylon Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Mesh |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Gray |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Color | Gray |
| Back Height | 21" |
| Back Width | 17.50" |
| Arm Height | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Minimum Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Arm Height | 25" |
| Maximum Arm Height | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Nylon |
| Height | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 27" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Tension Control |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B6706 |
| Product Name | B6706 Task Chair |
| Manufacturer Part Number | B6706GY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Task chair features a versatile design that's augmented by a mesh back with lumbar support and a breathable mesh fabric to help you stay cool and comfortable. Adjustable arms can be moved up or down to ensure a perfect fit for most people regardless of height or arm length. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. The 25" nylon base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. It also offers a ratchet back height adjustment, adjustable tilt tension control and more. Task chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |
Boss B6706 Task Chair – Black Mesh Seat – Black Back – Black Nylon Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Mesh |
| Seat Width | 19" |
| Seat Depth | 19" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Color | Black |
| Back Height | 21" |
| Back Width | 17.50" |
| Arm Height | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Minimum Height | 2038-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Arm Height | 25" |
| Maximum Arm Height | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Nylon |
| Height | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25" |
| Depth | 27" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Tension Control |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B6706 |
| Product Name | B6706 Task Chair |
| Manufacturer Part Number | B6706BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Task chair features a versatile design that's augmented by a mesh back with lumbar support and a breathable mesh fabric to help you stay cool and comfortable. Adjustable arms can be moved up or down to ensure a perfect fit for most people regardless of height or arm length. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor and to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. The 25" nylon base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. It also offers a ratchet back height adjustment, adjustable tilt tension control and more. Task chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 6 Year |






















