Boss B430 Task Chair – Black Vinyl Seat – Black Vinyl Back – Chrome, Black Chrome Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Brand | Norstar Office Products Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | Materials Analytical Services (MAS) Certified Green |
| Number Of Casters | 5 |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 19.50" |
| Seat Depth | 17" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 22" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Color | Black |
| Back Height | 20" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Base Color | Chrome |
| Seat Feature | Upholstered |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Overall Minimum Height | 2037-01-01T06:00:00.000Z |
| Overall Maximum Height | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 27" |
| Depth | 25" |
| Frame Color | Black |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Boss |
| Features | Upholstered Back |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Product Model | B430 |
| Product Name | B430 Task Chair |
| Manufacturer Part Number | B430BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Retro task chair features a heavy-duty, ribbed vinyl upholstery to provide an extremely durable seating option that also cleans easily. Pneumatic gas lift allows easy seat-height adjustments to help you find the personalized sitting style that suits you and your work environment. Spring-tilt mechanism allows you to change the angle of the entire seat relative to the floor, and allows you to transfer some of your upper body weight to the backrest of the chair. The 25" chrome base offers extra stability to the chair by spreading the load over a larger surface area to help prevent tipping. Hooded, double-wheel casters slide smoothly on floors to make it easy to move and shift directions. Tilt tension control allows you to increase or decrease the tilt tension to accommodate your body weight. Upright locking position provides comfortable back support. Task chair supports up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>B430 Task Chair</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 6 Year |


















