Betco Green Earth No-Rinse Floor Cleaner – Ready-To-Use Liquid – 144.80 oz (9.05 lb) – Rain Fresh Scent – 4 / Carton – Light Green, Green
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Floor Cleaner |
| Cleaner Weight | 144.80 oz (9.05 lb) |
| Scent | Rain Fresh |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Brand Name | Betco |
| Features | Antibacterial |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | Green Earth No-Rinse Floor Cleaner |
| Product Line | BioActive Solutions |
| Application/Usage | Workplace |
| Manufacturer Part Number | 2580400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | No-Rinse Floor Cleaner is uniquely formulated with detergents, emulsifiers, builders and proprietary, BioActive non-pathenogenic bacteria that digest complex proteins starches and fats found in foodservice and other applications. It saves on labor because it eliminates the need to rinse and the non-pathenogenic bacteria continues working even after the floor is dry. With regular use, the cleaner improves traction, resulting in a cleaner, safer work environment. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Recommended Use | Bacteria Remover |
| Weight (Approximate) | 36.20 lb |
Betco Green Earth No-Rinse Floor Cleaner – Ready-To-Use Liquid – 144.80 oz (9.05 lb) – Rain Fresh Scent – 4 / Carton – Light Green, Green
Additional information
| Brand | Betco Corporation |
|---|---|
| Product Type | Floor Cleaner |
| Cleaner Weight | 144.80 oz (9.05 lb) |
| Scent | Rain Fresh |
| Cleaner Form | Ready-To-Use |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Cleaner Type | Liquid |
| Brand Name | Betco |
| Features | Antibacterial |
| Manufacturer | Betco Corporation |
| Product Name | Green Earth No-Rinse Floor Cleaner |
| Product Line | BioActive Solutions |
| Application/Usage | Workplace |
| Manufacturer Part Number | 2580400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | No-Rinse Floor Cleaner is uniquely formulated with detergents, emulsifiers, builders and proprietary, BioActive non-pathenogenic bacteria that digest complex proteins starches and fats found in foodservice and other applications. It saves on labor because it eliminates the need to rinse and the non-pathenogenic bacteria continues working even after the floor is dry. With regular use, the cleaner improves traction, resulting in a cleaner, safer work environment. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Recommended Use | Bacteria Remover |
| Weight (Approximate) | 36.20 lb |











