Bankers Box Storfile Recycled File Storage Box

Login to View Prices
Bankers Box STOR/FILE Recycled File Storage Box – Internal Dimensions: 12″ Width x 24″ Depth x 10″ Height – External Dimensions: 12.9″ Width x 25.4″ Depth x 10.3″ Height – Media Size Supported: Letter – Lift-off Closure – Medium Duty – Stackable – Kraft, Green – For File – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Compartment Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Compartment Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Depth | 24" |
| Closure Type | Lift-off |
| Stacking Strength | 650 lb |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Medium Duty |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1994-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.3" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 25.4" |
| Case Style | Box |
| Certifications & Standards | TAA |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Rolled Edge |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 1270101 |
| Product Name | STOR/FILE Recycled File Storage Box |
| Product Line | Stor/File |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 1270101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Eco-friendly storage drawer is made with a high percentage of recycled material and offers a sturdy construction to store letter-size files. Double-end, 1-1/2 side, double-bottom construction makes the storage box ideal for medium-duty use with or without shelving. FastFold makes assembly quick and easy. Deep, locking liftoff lid stays in place for secure file storage. Rolled edges add strength and prevent paper cuts. Stacking weight is 650 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014474812.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.11 lb |
Bankers Box Storfile Recycled File Storage Box

Login to View Prices
Bankers Box STOR/FILE Recycled File Storage Box – Internal Dimensions: 12″ Width x 15″ Depth x 10″ Height – External Dimensions: 12.5″ Width x 16.3″ Depth x 10.5″ Height – Media Size Supported: Letter, Legal – Lift-off Closure – Basic Duty – Stackable – Kraft – Kraft, Green – For File – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Legal |
| Exterior Material | Kraft |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Compartment Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Compartment Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Compartment Depth | 15" |
| Closure Type | Lift-off |
| Stacking Strength | 450.00 lb |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Basic Duty |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1994-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| Case Style | Box |
| Certifications & Standards | TAA |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Lid |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | STOR/FILE Recycled File Storage Box |
| Product Line | Stor/File |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 1277601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Eco-friendly storage box is made with a high percentage of recycled material and double-wall, single-side, double-bottom construction. Sturdy corrugated construction offers a 450 lb. stacking weight (evenly distributed). Liftoff lid ships attached to prevent lid loss and then tears off for use. Basic-duty storage box requires standard setup. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014474815.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |







