Bankers Box Presto Lift-Off Lid Heavy-Duty Legal Box
Login to View Prices
Bankers Box Presto Lift-off Lid Heavy-duty Legal Box – Internal Dimensions: 15″ Width x 24″ Depth x 10″ Height – External Dimensions: 16″ Width x 25.4″ Depth x 10.5″ Height – 800 lb – Lift-off Closure – Heavy Duty – Stackable – White, Blue – For Document, File – Recycled – 12 / Carton
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Compartment Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Compartment Width | 15" |
| Compartment Depth | 24" |
| Closure Type | Lift-off |
| Stacking Strength | 800 lb |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | United States |
| Strength | Heavy Duty |
| Handle | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 10.5" |
| Width | 16" |
| Depth | 25.4" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Bankers Box |
| Features | Comfortable Handle |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Model | 63201 |
| Product Name | Presto Lift-off Lid Heavy-duty Legal Box |
| Product Line | Presto |
| Application/Usage | File |
| Manufacturer Part Number | 63201 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Presto Storage Box offers quick setup. Simply push the corners together, and the box is ready for use to store legal-size files. Heavy-duty, Bankers Box is strong, dependable, portable and stackable with a double-bottom, double-end, double-side construction. Ideal for frequent access. Stacking weight is 800 lb. Design also includes reinforced, tear-resistant hand holes and a deep locking, liftoff lid. Storage box is made of a high percentage of recycled material. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011752695.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Stackable | Yes |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb |
| Weight Capacity | 800 lb |











