Avery&Reg Office Essentials Big Tab Insertable Dividers
Login to View Prices
Avery® Office Essentials Big Tab Insertable Dividers – 384 x Divider(s) – 384 Tab(s) – 8 – 8 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Buff Paper Divider – Clear Plastic Tab(s) – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Buff |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Paper |
| Total Number Of Dividers | 384 |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Tabs | 384 |
| Tab Title | 8 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Tabs Per Set | 8 |
| Tab Color | Clear |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Office Essentials Big Tab Insertable Dividers |
| Product Line | Office Essentials |
| Manufacturer Part Number | 24833 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Economical buff-colored dividers cater to a variety of binder organization needs. Dividers have bigger tabs, providing 50 percent more writing space than standard tabs. Handwrite or print inserts in both laser and inkjet printers. Clear reinforced edge offers extra support along the punched edge. Dividers are three-hole punched for ready use in binders. Each set of dividers has eight clear tabs for uniform filing. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1037466321.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
Avery&Reg Office Essentials Big Tab Insertable Dividers
Login to View Prices
Avery® Office Essentials Big Tab Insertable Dividers – 240 x Divider(s) – 240 Tab(s) – 5 – 5 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Buff Paper Divider – Clear Plastic Tab(s) – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Buff |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Paper |
| Total Number Of Dividers | 240 |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Tabs | 240 |
| Tab Title | 5 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Tabs Per Set | 5 |
| Tab Color | Clear |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Office Essentials Big Tab Insertable Dividers |
| Product Line | Office Essentials |
| Manufacturer Part Number | 24831 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Economical buff-colored dividers cater to a variety of binder organization needs. Dividers have bigger tabs, providing 50 percent more writing space than standard tabs. Handwrite or print inserts in both laser and inkjet printers. Clear reinforced edge offers extra support along the punched edge. Dividers are three-hole punched for ready use in binders. Each set of dividers has five clear tabs for uniform filing. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1037466319.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
Avery&Reg Office Essentials Big Tab Insertable Dividers
Login to View Prices
Avery® Office Essentials Big Tab Insertable Dividers – 384 x Divider(s) – 384 Tab(s) – 8 – 8 Tab(s)/Set – 8.5″ Divider Width x 11″ Divider Length – 3 Hole Punched – Buff Paper Divider – Multicolor Plastic Tab(s) – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Avery |
|---|---|
| Product Type | Tab Divider |
| Divider Color | Buff |
| Tab Material | Plastic |
| Number Of Holes Punched | 3 |
| Divider Material | Paper |
| Total Number Of Dividers | 384 |
| Printer Type Compatibility | Inkjet |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Total Number Of Tabs | 384 |
| Tab Title | 8 |
| Country Of Origin | Mexico |
| Tabs Per Set | 8 |
| Tab Color | Multicolor |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Brand Name | Avery® |
| Features | Printable |
| Manufacturer | Avery |
| Product Name | Office Essentials Big Tab Insertable Dividers |
| Product Line | Office Essentials |
| Manufacturer Part Number | 24832 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Economical buff-colored dividers cater to a variety of binder organization needs. Dividers have bigger tabs, providing 50 percent more writing space than standard tabs. Handwrite or print inserts in both laser and inkjet printers. Clear reinforced edge offers extra support along the punched edge. Dividers are three-hole punched for ready use in binders. Each set of dividers has eight tabs in assorted colors for easy color-coding. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1037466322.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |














