Avanti RM3316B 3.3 cubic foot Chiller Refrigerator – 3.30 ft� – Manual Defrost – Reversible – 3.30 ft� Net Refrigerator Capacity – 120 V AC – Black
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Refrigerator |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year P+L</p> |
| Net Total Capacity | 3.30 ft� |
| Refrigerant | R-600a |
| Net Refrigerator Capacity | 3.30 ft� |
| Door Type | Reversible |
| Refrigerator Compartment Type | Shelf |
| Energy Star | Yes |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Style | Flat Back |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 33.5" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 17.5" |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Door Storage |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Model | RM3316B |
| Product Name | RM3316B 3.3 cubic foot Chiller Refrigerator |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | RM3316B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>3.3 cubic foot refrigerator offers a full-range temperature control system that's perfect for dorm rooms or smaller areas. Separate chiller compartment keeps smaller items frozen while providing ample room for additional foods. Reversible door with a recessed handle is capable of storing a 2-liter bottle, cans and more. Adjustable glass shelves and door bins let you customize the contents inside. Space-saving, flush-back design fits conveniently in areas where space is limited. 2014 DOE and Energy star compliant refrigerator is CFC-free.</p> |
| Material Details | <p>Glass Shelf</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 42 lb |









