Avanti BCA306SSIS 3.0 Cubic Foot Beverage Cooler – 3 ft� – Auto-defrost – Reversible – 3 ft� Net Refrigerator Capacity – 120 V AC – Silver – LED Light
Additional information
| Brand | Avanti Products |
|---|---|
| Product Type | Refrigerator |
| Additional Warranty Informati | <p>1 Year P+L</p> |
| Net Total Capacity | 3 ft� |
| Refrigerant | R-600a |
| Thermostat | Digital |
| Net Refrigerator Capacity | 3 ft� |
| Door Type | Reversible |
| Refrigerator Compartment Type | Shelf |
| Door Material | Tempered Glass |
| Lighting Type | LED |
| Defrost Type | Auto-defrost |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 33.8" |
| Width | 18.8" |
| Depth | 19.5" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Avanti |
| Features | Security Lock |
| Manufacturer | Avanti Products |
| Product Model | BCA306SS-IS |
| Product Name | BCA306SSIS 3.0 Cubic Foot Beverage Cooler |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | BCA306SS-IS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 3.0 cubic foot beverage cooler matches any decor with its sleek and modern styling. Stainless steel frame door features a double-pane tempered glass for increased visibility and strength. Use the reversible door on either side of the cooler so you can place it anywhere in the room. Thermostat control is part of an easy-to-use integrated display with touch control in the door glass. Beverage cooler is ADA-compliant.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 55 lb |













