Artistic Rhino Ii Antimicrobial Protective Desk Pads
Login to View Prices
Artistic Rhino II Antimicrobial Protective Desk Pads – Rectangle – 36″ Width x 20″ Depth – Foam – Rhinolin, Foam – Black
Additional information
| Brand | Artistic Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Backing Material | Foam |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Country Of Origin | Mexico |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 20" |
| Product Series | LT |
| Brand Name | Artistic |
| Features | Anti-slip |
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Product Name | Rhino II Antimicrobial Protective Desk Pads |
| Manufacturer Part Number | LT612M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protective desk pad is a must for wood desktops and is safe for all desk finishes. Use the Rhinolin II Desk Pad to protect your desktop from scratches, stains and spills. Desk pad is infused with antimicrobial product protection to inhibit the growth of stain-causing bacteria and provides an ultra-smooth writing surface. PVC desk pad also offers a 3/16" thickness, low-glare black surface and durable washable surface. Ergonomic surface enables smoother writing. Soft, anti-skid, suede-like backing keeps pad in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 125 mil |
| Additional Information | <ul><li>Ergonomic Shape</li><li>Combination keyboard rest, writing surface and mouse pad</li><li>Height allows space for computer monitor</li></ul> |
Artistic Rhino Ii Antimicrobial Protective Desk Pads

Login to View Prices
Artistic Rhino II Antimicrobial Protective Desk Pads – Rectangle – 36″ Width x 24″ Depth – Polyvinyl Chloride (PVC) – Black
Additional information
| Brand | Artistic Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | Mexico |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 24" |
| Brand Name | Artistic |
| Features | Anti-bacterial |
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Product Name | Rhino II Antimicrobial Protective Desk Pads |
| Product Line | Rhinolin |
| Manufacturer Part Number | LT812M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protective desk pad is a must for wood desktops and is safe for all desk finishes. Use the Rhinolin II Desk Pad to protect your desktop from scratches, stains and spills. Desk pad is infused with antimicrobial product protection to inhibit the growth of stain-causing bacteria and provides an ultra-smooth writing surface. PVC desk pad also offers a 3/16" thickness, low-glare black surface and durable washable surface. Ergonomic surface enables smoother writing. Soft, anti-skid, suede-like backing keeps pad in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 180 mil |
Artistic Rhino Ii Antimicrobial Protective Desk Pads

Login to View Prices
Artistic Rhino II Antimicrobial Protective Desk Pads – Rectangle – 24″ Width x 17″ Depth – Polyvinyl Chloride (PVC) – Black
Additional information
| Brand | Artistic Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | Mexico |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 24" |
| Depth | 17" |
| Brand Name | Artistic |
| Features | Anti-bacterial |
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Product Name | Rhino II Antimicrobial Protective Desk Pads |
| Product Line | Rhinolin |
| Manufacturer Part Number | LT412M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Protective desk pad is a must for wood desktops and is safe for all desk finishes. Use the Rhinolin II Desk Pad to protect your desktop from scratches, stains and spills. Desk pad is infused with antimicrobial product protection to inhibit the growth of stain-causing bacteria and provides an ultra-smooth writing surface. PVC desk pad also offers a 3/16" thickness, low-glare black surface and durable washable surface. Ergonomic surface enables smoother writing. Soft, anti-skid, suede-like backing keeps pad in place.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 180 mil |












