Artistic Plain Leather Desk Pad – Rectangle – 24″ Width – Leather – Black
Additional information
| Brand | Artistic Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 19" |
| Width | 24" |
| Brand Name | Artistic |
| Features | Non-glare |
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Product Name | Plain Leather Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | 1924LE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ergonomic desk pad with a coaster features an attractive, soft leather construction that enables smoother writing for improved penmanship. Nonglare surface keeps bright lights from affecting your vision to prevent distractions in bright environments. Nonslip, felt backing adds an adequate amount of friction to keep it securely in place during use. Thick, durable construction protects your desktop from scratches, stains and spills. Desk pad is perfect for boardrooms, hotel rooms, reception areas, desks and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Artistic Plain Leather Desk Pad – Rectangle – 24″ Width – Leather – Black
Additional information
| Brand | Artistic Products, LLC |
|---|---|
| Product Type | Desk Pad |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 19" |
| Width | 24" |
| Brand Name | Artistic |
| Features | Non-glare |
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Product Name | Plain Leather Desk Pad |
| Manufacturer Part Number | 1924LE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Ergonomic desk pad with a coaster features an attractive, soft leather construction that enables smoother writing for improved penmanship. Nonglare surface keeps bright lights from affecting your vision to prevent distractions in bright environments. Nonslip, felt backing adds an adequate amount of friction to keep it securely in place during use. Thick, durable construction protects your desktop from scratches, stains and spills. Desk pad is perfect for boardrooms, hotel rooms, reception areas, desks and more.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











