APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 2ft
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Standard Power Cord |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| Cord Length | 2 ft |
| Certifications & Standards | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Current Rating | 16 A |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer Part Number | AP98892F |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Low profile cord designed to eliminate space interference when accessing removable hot swap blade modules.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Package Contents | <li>Standard Power Cord </li><li>3 left-angle jumper cords</li><li>3 right-angle jumper cords</li> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <p>3 Left-angle and 3 Right-angle jumper cords</p> |
| Weight (Approximate) | 2.16 lb |
APC Standard Power Cord – 16A – 8.2ft
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Standard Power Cord |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| Cord Length | 8.20 ft |
| Certifications & Standards | VDE |
| Current Rating | 16 A |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer Part Number | AP9899 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>A large selection of power cords including input power, adapter, and jumper power cords fulfill a variety of power requirements. New locking IEC power cords feature a patented, easy to use, cord retention method for added security when used with AP8000 series Rack Power Distribution Units (PDUs).</p> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 6ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 2ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 6ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 2ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 6ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 6ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 2ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 2ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 6ft
Apc Standard Power Cord

Login to View Prices
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 2ft
APC Standard Power Cord – 230V AC – 16A – 6ft
Additional information
| Brand | Schneider Electric SA |
|---|---|
| Product Type | Standard Power Cord |
| Additional Warranty Informati | 2 years repair or replace |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Product Color | Black |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
| Cord Length | 6 ft |
| Certifications & Standards | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Current Rating | 16 A |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Standard Power Cord |
| Manufacturer Part Number | AP98896F |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Low profile cord designed to eliminate space interference when accessing removable hot swap blade modules.</p> |
| Packaged Quantity | 6 |
| Package Contents | <li>Standard Power Cord </li><li>3 left-angle jumper cords</li><li>3 right-angle jumper cords</li> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <p>3 Left-angle and 3 Right-angle jumper cords</p> |
| Weight (Approximate) | 4.45 lb |













