AmpliVox SL1006 Deluxe Headphone – Stereo – Black – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz 25 kHz – Over-the-head – Binaural – Supra-aural – 6 ft Cable
Additional information
| Brand | AmpliVox Sound Systems |
|---|---|
| Product Type | Headphone |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year warranty</p> |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 25 kHz |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | AmpliVox |
| Earpiece Controls | Volume |
| Features | Swivel Mechanism |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | AmpliVox Sound Systems |
| Product Model | SL1006 |
| Product Name | Multimedia Computer Headphones |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | SL1006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Lightweight headphones deliver crisp, high-quality audio to let you hear sounds the way it was meant to be heard. Volume control is conveniently located in a comfortable position for quick sound adjustments. Foam ear cushions provide the perfect amount of comfort for extended use. Cord with a stereo plug includes a gold-plated, 1/4" adapter that easily screws in for quick use. Headphones are designed for use with multimedia computers.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 6 ft |






