AeraMax AeraMax SV Air Purifier – True HEPA – 1500 Sq. ft. – White
Additional information
| Brand | Fellowes, Inc. |
|---|---|
| Product Type | Air Purifier |
| Number Of Fan Speeds | 4 |
| Maximum Coverage Area | 1500 Sq. ft. |
| Purification Technology | True HEPA |
| Particle Removal Efficiency | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Particle Size | 0.100 µ, m |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 14.6" |
| Width | 14.6" |
| Depth | 31.1" |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Product Name | AeraMax SV Air Purifier |
| Product Line | AeraMax SV |
| Application/Usage | Remove Volatile Organic Compound |
| Manufacturer Part Number | 9794501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Large rooms need powerful air purification and intelligent technology to keep their occupants safe. Deliver both with AeraMax SV. It is a H13 True HEPA air purifier that removes 99.95 percent of particles as small as 0.1 microns. Rated for rooms up to 1, 500 square feet, AeraMax SV removes visible airborne particles, pollens, dust, pet dander, odors, smoke and volatile organic compounds thanks to multiple filters and contaminant detection. AeraMax SV's impressive efficiency is driven by a four-speed fan designed for 24-hour, ultra-quiet operation. It provides three air changes per hour per 915 square feet. With integrated AeraSmart technology, AeraMax SV actively monitors air quality and automatically adjusts fan speed to keep up with demand. AeraMax SV is designed and engineered for years of dependable protection. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1074402707.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 31.97 lb |














