AddOn 19-inch Slide-Out Patch Panel 1U Chassis with 4 Open Cassette Bays
Login to View Prices
This is a 19-inch, slide-out patch panel, chassis with a 1U and 4 open cassette bays, which are customizable and interchangeable. This patch panel provides termination, connection, and management of fiber optic cables. Our smart design provides firm, space-saving protection for all your optic cables. This patch panel’s 4 open bays are to be used with our MPO/MTP cassettes and/or blank cover plate, which are sold separately. All of our products are 100% guaranteed to work, providing you a cost effective solution for all of your network upgrade needs.
Additional information
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 10.00 × 6.00 in |
| Rack Width | 19" |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
| Application/Usage | Patch Panel |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Product Model | ADD-PPS-4BAY |
| Limited Warranty | Lifetime |
| UPC | 821455599440 |
| MPN | ADD-PPS-4BAY |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.