ActiveAire Low-Splash Deodorizer Urinal Screens – Lasts upto 30 Days – Deodorizer – 12 / Carton – Blue
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Urinal Screen |
| Replacement | Lasts up to 30 Days |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.5" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Fragrance | Coastal Breeze |
| Certifications & Standards | VOC Compliant |
| Brand Name | ActiveAire |
| Features | Deodorizer |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Low-Splash Deodorizer Urinal Screens |
| Manufacturer Part Number | 48260 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ActiveAire Urinal Screen features an enhanced deodorizing design to create a more welcoming experience in restrooms. Its splash-reducing construction reduces splash by more than 70 percent to help keep restrooms cleaner and decrease maintenance times. The Coastal Breeze scent lets you escape to the coast with a fragrance that expresses the essence of fresh seaside air and a cool, gentle breeze. Larger, thicker screen with sustained release provides greater fragrancing to keep restrooms smelling fresh for at least 30 days. Plus, the on-trend fragrance can be matched with other ActiveAire supplies to keep a consistent experience in restrooms.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
ActiveAire Low-Splash Deodorizer Urinal Screens – Deodorizer – 12 / Carton – Yellow
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Urinal Screen |
| Product Color | Yellow |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.5" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Fragrance | Mango |
| Certifications & Standards | VOC |
| Brand Name | ActiveAire |
| Features | Deodorizer |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Low-Splash Deodorizer Urinal Screens |
| Manufacturer Part Number | 48261 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ActiveAire Urinal Screen features an enhanced deodorizing design to create a more welcoming experience in restrooms. Its splash-reducing construction reduces splash by more than 70 percent to help keep restrooms cleaner and decrease maintenance times. The Sunscape fragrance melts stress away with a tropical island scent that delivers the essence of a secluded vacation on the beach. Larger, thicker screen with sustained release provides greater fragrancing to keep restrooms smelling fresh for at least 30 days. Plus, the on-trend fragrance can be matched with other ActiveAire supplies to keep a consistent experience in restrooms.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
ActiveAire Low-Splash Deodorizer Urinal Screens – Lasts upto 30 Days – Deodorizer – 12 / Carton – Citrus
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Urinal Screen |
| Additional Warranty Informati | <p>Call 1-866-Hello-GP (1-866-435-5647)</p> |
| Replacement | Lasts up to 30 Days |
| Product Color | Citrus |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.5" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Fragrance | Citrus |
| Certifications & Standards | VOC Compliant |
| Brand Name | ActiveAire |
| Features | Deodorizer |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | Low-Splash Deodorizer Urinal Screens |
| Manufacturer Part Number | 48265 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>ActiveAire Urinal Screen features an enhanced deodorizing design to create a more welcoming experience in restrooms. Its splash-reducing construction reduces splash by more than 70 percent to help keep restrooms cleaner and decrease maintenance times. The Citrus fragrance delivers the crisp scent of handpicked fruit, lemon and mandarin with subtle hints of pomegranate and sandalwood. Larger, thicker screen with sustained release provides greater fragrancing to keep restrooms smelling fresh for at least 30 days. Plus, the on-trend fragrance can be matched with other ActiveAire supplies to keep a consistent experience in restrooms.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |

























