Acer Vero V7 V277 E 27 Full Hd Lcd Monitor – 169 – Black
Login to View Prices
Acer Vero V7 V277 E 27″ Full HD LCD Monitor – 16:9 – Black – 27″ Class – In-plane Switching (IPS) Technology – LED Backlight – 1920 x 1080 – 16.7 Million Colors – FreeSync (DisplayPort VRR) – 250 Nit – 4 ms – 100 Hz Refresh Rate – HDMI – VGA – DisplayPort
Additional information
| Brand | Acer, Inc |
|---|---|
| Product Type | LCD Monitor |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| HDMI | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-01-01T06:01:00.000Z |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Number Of DisplayPorts | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Tilt Angle | -5°, to 25° |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 85 kHz – VGA |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync (DisplayPort VRR) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz – VGA |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Screen Size Class | 27" |
| Standby Power Consumption (En | 500 mW |
| Off Mode Power Consumption (E | 300 mW |
| Active Display Area (mm) | 598×336 |
| Frequency (Horizontal/Vertica | VGA:30KHz-85kHz/55Hz-76Hz |
| Height | 17.9" |
| Width | 24.1" |
| Depth | 2.6" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | V7 |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 6-bit+FRC |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Product Model | V277 E |
| Product Name | Vero V7 V277 E Widescreen LCD Monitor |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Product Line | Vero V7 |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | UM.HV7AA.E04 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <b>Designed for Comfort</b> <p>Find the perfect position for your viewing needs with this sturdy yet flexible design. </p> <b>What a View</b> <p>Get the most out of your viewing experience with high resolution colors and innovative eye care technology. </p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1076635266.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Pixel Pitch | 12.2 mil |
| Package Contents | <li>1 x Vero V7 V277 E Widescreen LCD Monitor</li><li>1 x Displayport Cable</li><li>1 x HDMI Cable</li><li>1 x Power Cord (US)</li> |
| Response Time | 4 ms GTG |
| Weight (Approximate) | 9.57 lb |









