48″ T8/T12, 40 W, T8 Tube, 15 W, Cool White, 6/Carton
Login to View Prices
GE’s T8 LED tubes replace 48-inch T8—1-inch diameter—fluorescent bulbs using the existing fixture and electronic ballast. It’s slim size fits in the same fixtures as traditional 48-inch T8 fluorescent bulbs. Why make the switch to LED? GE’s LED tubes are rated to last 36,000 hours. They provide long 16-year life based on six hours use per day, so you’ll replace less often.
Additional information
| Weight | 9.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.38 × 7.50 × 5.75 in |
| Industry Standard Number | LED15ET8GU8402PK |
| Model Name/Number | T8 |
| Energy Saver | Yes |
| Application | Utility |
| Diameter | 3.35" |
| Rated Life | 36,000 h |
| Length | 50.38" |
| Height | 1.57" |
| Bulb/Tube Type | T8 |
| Brightness | 1,800 lm |
| Bulb/Tube | Tube |
| Bulb/Tube Technology | LED |
| Power | 15 W |
| Equivalent to Incandescent | 40 W |
| Appearance | Cool White |
| Bulb Shape | Linear Tube |
| Global Product Type | LED Tube Light Bulbs |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Voltage | 120 V |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043168371681 |
| MPN | 37168 |
| Brand | GE |











Reviews
There are no reviews yet.