Startechcom 1000 Ft Bulk Roll of Gray Cmr Cat5e Solid Utp Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1000 ft Bulk Roll of Gray CMR Cat5e Solid UTP Cable – Make reliable Ethernet connections in applications requiring CMR-rated cable – Cat5e Patch Cable – Cat5e Patch Cord – Cat 5e Patch Cable -RJ45 Patch Cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Category 5e |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Gray |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Flexible |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1000 ft Bulk Roll of Gray CMR Cat5e Solid UTP Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | CMR |
| Manufacturer Part Number | WIRC5ECMRGRY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The WIRC5ECMRGRY Cat5e 350MHz Solid UTP Cable (Gray) is CMR rated for use in walls, conduit, ceilings, etc. and is packaged as a 1000-foot bulk roll. The cable features a gray PVC jacket, which provides both flexibility and durability, while making it easier to color code network cable connections. <br /><br />Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 1000 ft |
| Weight (Approximate) | 20.28 lb |
Startechcom 1000 Ft Bulk Roll of Gray Cmr Cat5e Solid Utp Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1000 ft Bulk Roll of Gray CMR Cat5e Solid UTP Cable – Make reliable Ethernet connections in applications requiring CMR-rated cable – Cat5e Patch Cable – Cat5e Patch Cord – Cat 5e Patch Cable -RJ45 Patch Cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Category 5e |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Gray |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Flexible |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1000 ft Bulk Roll of Gray CMR Cat5e Solid UTP Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | CMR |
| Manufacturer Part Number | WIRC5ECMRGRY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The WIRC5ECMRGRY Cat5e 350MHz Solid UTP Cable (Gray) is CMR rated for use in walls, conduit, ceilings, etc. and is packaged as a 1000-foot bulk roll. The cable features a gray PVC jacket, which provides both flexibility and durability, while making it easier to color code network cable connections. <br /><br />Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 1000 ft |
| Weight (Approximate) | 20.28 lb |
Startechcom 1000 Ft Bulk Roll of Gray Cmr Cat5e Solid Utp Cable
Login to View Prices
StarTech.com 1000 ft Bulk Roll of Gray CMR Cat5e Solid UTP Cable – Make reliable Ethernet connections in applications requiring CMR-rated cable – Cat5e Patch Cable – Cat5e Patch Cord – Cat 5e Patch Cable -RJ45 Patch Cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Category 5e |
| Connector Type On First End | Bare Wire |
| Connector Type On Second End | Bare Wire |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Gray |
| Connector On First End Details | Bare Wire |
| Connector On Second End Detai | Bare Wire |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Flexible |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1000 ft Bulk Roll of Gray CMR Cat5e Solid UTP Cable |
| Package Type | Bulk |
| Device Supported | Network Device |
| Jacket Type | CMR |
| Manufacturer Part Number | WIRC5ECMRGRY |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The WIRC5ECMRGRY Cat5e 350MHz Solid UTP Cable (Gray) is CMR rated for use in walls, conduit, ceilings, etc. and is packaged as a 1000-foot bulk roll. The cable features a gray PVC jacket, which provides both flexibility and durability, while making it easier to color code network cable connections. <br /><br />Backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 1000 ft |
| Weight (Approximate) | 20.28 lb |









