Health o Meter Professional Remote Digital Scale – 500 lb / 220 kg Maximum Weight Capacity – Black, Gray
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Digital Medical Scale |
| Additional Warranty Informati | <p>2 Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Characters | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Weight Capacity (Impe | 500 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 220 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 3.20 oz |
| Weight Increment (SI) | 100 g |
| Display Screen Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Measurement Type | Kilogram |
| Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Depth | 17.3" |
| Brand Name | Health o Meter |
| Features | Auto Zero Function |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Professional Remote Digital Scale |
| Product Line | Professional |
| Input Voltage | 120 V DC |
| Manufacturer Part Number | 498KL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Digital scale with remote digital display provides professional-grade accuracy in a small footprint. The platform can be placed virtually anywhere. The corded display unit can be set on a countertop or mounted on a wall with the included hardware. Advanced features such as EMR connectivity via USB, hold and tare will allow you quickly take and record weight readings from the 1" LCD screen. Other functions include Body Mass Index (BMI), auto off, auto zero, Lb/Kg conversion, zero out, and LB/KG Lock-Out. The Digital Physicians Scale also offers a weight capacity of 500 lb. (220 kg) and 17-3/4" wide x 14" deep platform. Digital scale runs on six AA batteries (included) or a 120V Adapter (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | AC Adapter |
| Package Contents | <ul><li>Professional Remote Digital Scale</li><li>6 x AA battery</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 16 lb |
Health o Meter Professional Remote Digital Scale – 500 lb / 220 kg Maximum Weight Capacity – Black, Gray
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Digital Medical Scale |
| Additional Warranty Informati | <p>2 Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Characters | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Weight Capacity (Impe | 500 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 220 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 3.20 oz |
| Weight Increment (SI) | 100 g |
| Display Screen Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Measurement Type | Kilogram |
| Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Depth | 17.3" |
| Brand Name | Health o Meter |
| Features | Auto Zero Function |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Professional Remote Digital Scale |
| Product Line | Professional |
| Input Voltage | 120 V DC |
| Manufacturer Part Number | 498KL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Digital scale with remote digital display provides professional-grade accuracy in a small footprint. The platform can be placed virtually anywhere. The corded display unit can be set on a countertop or mounted on a wall with the included hardware. Advanced features such as EMR connectivity via USB, hold and tare will allow you quickly take and record weight readings from the 1" LCD screen. Other functions include Body Mass Index (BMI), auto off, auto zero, Lb/Kg conversion, zero out, and LB/KG Lock-Out. The Digital Physicians Scale also offers a weight capacity of 500 lb. (220 kg) and 17-3/4" wide x 14" deep platform. Digital scale runs on six AA batteries (included) or a 120V Adapter (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | AC Adapter |
| Package Contents | <ul><li>Professional Remote Digital Scale</li><li>6 x AA battery</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 16 lb |
Health o Meter Professional Remote Digital Scale – 500 lb / 220 kg Maximum Weight Capacity – Black, Gray
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Digital Medical Scale |
| Additional Warranty Informati | <p>2 Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Characters | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Weight Capacity (Impe | 500 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 220 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 3.20 oz |
| Weight Increment (SI) | 100 g |
| Display Screen Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Measurement Type | Kilogram |
| Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Depth | 17.3" |
| Brand Name | Health o Meter |
| Features | Auto Zero Function |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Professional Remote Digital Scale |
| Product Line | Professional |
| Input Voltage | 120 V DC |
| Manufacturer Part Number | 498KL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Digital scale with remote digital display provides professional-grade accuracy in a small footprint. The platform can be placed virtually anywhere. The corded display unit can be set on a countertop or mounted on a wall with the included hardware. Advanced features such as EMR connectivity via USB, hold and tare will allow you quickly take and record weight readings from the 1" LCD screen. Other functions include Body Mass Index (BMI), auto off, auto zero, Lb/Kg conversion, zero out, and LB/KG Lock-Out. The Digital Physicians Scale also offers a weight capacity of 500 lb. (220 kg) and 17-3/4" wide x 14" deep platform. Digital scale runs on six AA batteries (included) or a 120V Adapter (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | AC Adapter |
| Package Contents | <ul><li>Professional Remote Digital Scale</li><li>6 x AA battery</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 16 lb |
Health o Meter Professional Remote Digital Scale – 500 lb / 220 kg Maximum Weight Capacity – Black, Gray
Additional information
| Brand | Newell Brands |
|---|---|
| Product Type | Digital Medical Scale |
| Additional Warranty Informati | <p>2 Year Limited Warranty</p> |
| Number Of Characters | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 6 |
| Display Screen Type | LCD |
| Maximum Weight Capacity (Impe | 500 lb |
| Maximum Weight Capacity (SI) | 220 kg |
| Weight Increment (Imperial) | 3.20 oz |
| Weight Increment (SI) | 100 g |
| Display Screen Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Measurement Type | Kilogram |
| Height | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Width | 14" |
| Depth | 17.3" |
| Brand Name | Health o Meter |
| Features | Auto Zero Function |
| Manufacturer | Newell Brands |
| Product Name | Professional Remote Digital Scale |
| Product Line | Professional |
| Input Voltage | 120 V DC |
| Manufacturer Part Number | 498KL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Digital scale with remote digital display provides professional-grade accuracy in a small footprint. The platform can be placed virtually anywhere. The corded display unit can be set on a countertop or mounted on a wall with the included hardware. Advanced features such as EMR connectivity via USB, hold and tare will allow you quickly take and record weight readings from the 1" LCD screen. Other functions include Body Mass Index (BMI), auto off, auto zero, Lb/Kg conversion, zero out, and LB/KG Lock-Out. The Digital Physicians Scale also offers a weight capacity of 500 lb. (220 kg) and 17-3/4" wide x 14" deep platform. Digital scale runs on six AA batteries (included) or a 120V Adapter (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | AC Adapter |
| Package Contents | <ul><li>Professional Remote Digital Scale</li><li>6 x AA battery</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 16 lb |

